Ana Bogdan a dat marea lovitură! Dezvăluirile româncei după finala din Italia. A pus mâna pe o sumă importantă

Ana Bogdan a dat marea lovitură! Dezvăluirile româncei după finala din Italia. A pus mâna pe o sumă importantă. Asta după victoria din ultimul act al turneului pe care l-a disputat la Parma.

Ana Bogdan a cucerit titlul WTA 125 la Parma, după ce a învins-o în finală pe principala favorită a turneului, Anna Karolina Schmiedlova, cu 7-5, 6-1.

Ana Bogdan a dat marea lovitură!

Ana Bogdan a avut o primă reacţie după ce a câştigat turneul de la Parma. ”Anul trecut, am pierdut aici în semifinale și am vrut să mă întorc, pentru că iubesc acest turneu. E o plăcere pentru mine să joc în acest loc special. Vă rog să continuați să organizați această competiție.

Vreau să transmit un mesaj și familiei, celor care mă așteaptă acasă… nu sunt aici cu mine, dar știu că au văzut această partidă”, a declarat Ana Bogdan după ce a câştigat turneul de la Parma.

Ana Bogdan a primit un cec de 13.040 de euro şi 160 de puncte WTA pentru câştigarea turneului de la Parma. Finalista Anna Karolina Schmiedlova s-a ales cu un cec de 7.390 de euro şi 95 de puncte WTA.

Românca se află în prezent pe locul 71 WTA. De partea cealaltă, slovaca Schmiedlova se află pe locul 58 WTA.

Sportiva a intrat în istoria tenisului

Românca a doborat recordul pentru cel mai lung tie-break din istoria tenisului. La partida din turul al 3-lea de la Wimbledon, Ana a revenit de la 5-1 în ultimul set și a egalat situația.

Super tie-break-ul încheiat 20-18 în favoarea Lesiei a intrat în istoria „sportului alb”. Vechiul record era de 19-17, stabilit în anul 2015, la Roland Garros, la meciul dintre Konta și Alertova, din turul 1.

Recordul de la Wimbledon a fost stabilit în anul 1980, la meciul dintre John McEnroe și Bjorn Borg. Aceștia au avut nevoie de peste 20 de minute pentru a finaliza un tie-break în al 4-lea set din finala masculină de simplu. Mc Enroe a câștigat atunci cu 18-16, dar Born și-a adjudecat partida. Ca și o comparație, super tie-break-ul de la meciul Anei Bogdan a durat 37 de minute.