Ana Bărbosu, la capătul puterilor! Mărturie dureroasă, după ce a fost deposedată de medalia de bronz  + Reacția dură a președintelui COSR

Ana Bărbosu, la capătul puterilor. Gimnasta a fost pe podium la Jocurile Olimpice pentru doar câteva minute. După ce contestația americancei Jordan Chiles a fost acceptată, românca a încheiat finala la sol pe locul 4.

Mihai Covaliu, președintele COSR, a reacționat imediat și recunoaște că nu înțelege ce s-a întâmplat.

Ana Bărbosu, la capătul puterilor după ce a pierdut medalia de bronz

Ana Bărbosu s-a bucurat doar câteva minute. Gimnasta a primit nota 13.700 în finala de la sol, care o dusese pe locul 3. Ar fi fost prima medalie la acest sport după o pauză de 12 ani.

Americanca Jordan Chiles a contestat însă nota și în final a primit 13.766, astfel Ana Bărbosu ajungând pe locul 4.

”Am fost pentru două minute pe podium. A fost decizia arbitrelor. Nu știu ce să spun, din ce cauză s-a luat decizia. Ăsta e podiumul acum, nu mai am ce să zic A fost un vis împlinit pentru câteva zeci de secunde, apoi arbitrele au decis altceva. Vă dați seama cum mă simt. Nimeni nu știe cât de greu este acest moent pentru mine, nimeni nu știe ce simt eu acum.

Dar și locul 4 e bun, nu mă așteptam. Dar e și mai greu să ajungi pe locul 3 și apoi să fii dat la o parte”, a declarat gimnasta pentru TVR.

Mihai Covaliu nu înțelege ce s-a întâmplat

Președintele COSR spune că nu înțelege exact ce s-a întâmplat, asta după ce a fost întrebat dacă consideră că România este o țară mult prea mică.

„Ne-am bucurat două minute. Noi am făcut contestație, s-a respins. Ei au făcut contestaţie, li s-a aprobat, exact cât trebuia pentru a trece în faţa Anei.

(n.r.: E prea mică România?) Nu e vorba că e mică România sau nu. Ei sunt specialişti acolo, au analizat. E prea repede să ne dăm cu părerea. Poate Nadia o să spună mai multe. N-am apucat să vorbim cu Nadia. Ceva s-a întâmplat, e cert, şi toată sala a fost surprinsă. Evoluţia şi a Anei şi a Sabrinei a fost una curată, fără greşeli. Probabil acolo, la dificultate, dar nu mă pricep. Vom afla ce s-a întâmplat.

Tristeţe mare. Nu suntem mulţumiţi. Arbitrajul, în continuare, nu e foarte bine pus la punct şi ne pare rău.”, a declarat Mihai Covaliu pentru AntenaSport.

Fostul sportiv a avut un mesaj pentru Ana Bărbosu

„Trebuie să o ambiţioneze şi mai tare. Au fost foarte aproape de medalie şi Ana şi Sabrina. Vor avea posibilitatea să îşi ia revanşa peste 4 ani. Asta face orice sportiv care a muncit foarte mult şi a fost la un pas de medalie”, a mai spus Mihai Covaliu.