Al doilea trofeu din istorie! După cupă, și Supercupa merge la Sfântu Gheorghe: Sepsi a învins-o pe CFR CU 2-1!

”Nu contează cum joci, contează să câștigi trofeul”. Aceasta era filosofia lui Dan Petrescu înainte să înceapă Supercupa cu Sepsi. Însă față de Erevan, Petrescu cel pragmatic a părut că a schimbat nu doar prima garnitură, ci și prima partitură. Fiindcă elevii lui s-au aruncat din atac imediat ce s-au legat la șireturi.

Și cât ai zice Video Assistant Referee, CFR a și schimbat tabela. În minutul 2, Alexandru Păun a înscris cu un șut de la marginea careului de 16 metri și s-a făcut 1-0.

Iar meciul a curs în favoarea echipei campioane până către finalul primei părți. În minutul 45+3, Sepsi e egalat însă. Fostul dinamovist Cosmin Matei a făcut 1-1 cu o execuție simplă, din 6 metri.

În partea a doua, raporturile s-au echilibrat, iar ușor-ușor, Sepsi a înclinat însă terenul. Cristiano Bergodi a mutat mai inspirat, iar în minutul 85, Rondon, ce ironie, chiar fostul jucător al lui Sepsi, a fost găsit liber în careu și a înscris cu capul.

CFR a încercat să ajungă la loviturile de departajare, doar că ultimele speranțe s-au năruit. În al doilea minut de prelungiri, Roger a văzut direct cartonașul pentru un cot în față, iar centralul Adrian Cojocaru n-a avut nevoie să consulte părerile lui Kovacs sau Hațegan din camera VAR.

Sepsi a câștigat cu 2-1, iar Cristiano Bergodi a mai adus un trofeu în vitrina covăsnenilor: al doilea al sezonului, după Cupa României, și se pregătește de meciul din Conference League.