Adversara Simonei Halep nu s-a mai abţinut! Gest superb după ce a învins-o pe româncă. Ce au făcut împreună

Adversara Simonei Halep a făcut mai multe declarații laudative la adresa româncei. Yue Yuan a recunoscut că a avut emoții înaintea partidei și și-a amintit cu drag de perioada junioratului în care a făcut o poză cu Simona.

Yue Yuan s-a impus lejer în fața Simonei Halep, în două seturi, scor 6-3, 6-3. A fost prima întâlnire dintre cele două, asiatica recunoscând că a avut mari emoții înaintea partidei.

Gest superb din partea adversarei Simonei Halep!

După meciul câştigat în faţa campioanei noastre, cu 6-3, 6-3, în primul tur de la Hong Kong, Yue Yuan a lăudat-o pe româncă.
În setul secund, Halep a condus cu 3-0, având un break în faţă. După, nu a mai câştigat niciun game până la finalul meciului care a durat o oră şi 22 de minute.

„Simona Halep este o jucătoare grozavă. Când eram junioară am făcut poză cu ea. Am avut emoţii astăzi, să o am adversară. Din fericire, astăzi am reuşit să câştig acest meci.

Sper că voi putea trece de turul secund al turneului, nu am reuşit să fac asta în acest sezon din China. Mă concentrez pe fiecare meci!„, a spus Yue Yuan, la finalul partidei, potrivit digisport.ro.

Simona Halep, locul 883 WTA, a fost învinsă în primul tur al turneului WTA 250 de la Hong Kong, cu premii de 267.082 de dolari. Pentru prezenţa în primul tur la Hong Kong, Halep va primi 2.890 de dolari şi un punct WTA.

Pentru accederea în turul doi, Yuan va primi un cec de 4.040 de dolari şi 30 de puncte WTA. La începutul acestei luni, Halep a fost la Hong Kong şi la turneul WTA 125, unde a fost eliminată în turul doi.