Adrian Mutu, ciuca bătăilor! O nouă înfrângere pentru echipa `Briliantului`. Nu a avut nicio șansă

Adrian Mutu, ciuca bătăilor! O nouă înfrângere a fost înregistrată de echipa `Briliantului`. Neftchi Baku nu a avut nicio șansă.

De când antrenorul român a preluat formația azeră, Neftchi Baku a evoluat în două partide amicale, echipa înregistrând tot atâtea înfrângeri.

Adrian Mutu, ciuca bătăilor

Primul meci, desfășurat în cantonamentul din Rusia, s-a terminat cu victoria celor de la Fenerbache, scor 0-1. Mai nou, echipa lui Mutu a pierdut și meciul cu Spartak Moscova, scor 0-2.

Pentru formația de pe locul 3 în primul eșalon al Rusiei au marcat Meleshin (minutul 34) și Promes (minutul 37).

Pe data de 4 august, echipa din Azerbaidjan va debuta în noul sezon cu Kapaz, gruparea care a terminat pe locul 8 în sezonul anterior în Prima Divizie Azeră.

Adrian Mutu: „Neftchi are un proiect uriaș”

Adrian Mutu a spus că are de gând să câștige campionatul, dar și să-și conducă formația în grupele UEFA Champions League. Ultimul titlu de campioană fusese obținut de Neftchi Baku în 2021.

„Sunt onorat să fiu numit antrenor principal la Neftchi. E cel mai mare club din Azerbaijan cu cea mai mare și mai pasionată bază de fani din țară. Suporterii sunt renumiți în Europa pentru pasiunea și loialitatea lor și sper să construiesc o legătură bună cu ei.

Scopul meu e să o aduc pe Neftchi înapoi unde îi e locul. Să domine Azerbaijanul și să reprezinte țara în Europa cu mândrie și onoare.

Neftchi are un proiect uriaș, care include printre altele restructurarea clubului și modernizarea acestuia în conformitate cu conceptul unui club de fotbal european modern”, a spus Mutu la momentul semnării contractului cu formația din Baku.