A început fiesta în Ghencea! Imagini de senzaţie după victoria celor de la FCSB: ‘E un trofeu important’ + Alexandru Băluţă face dezvăluirea serii / Foto

FCSB este Supercampioana României! Gruparea care a fost încoronată drept campioană a României, la finalul sezonului 2023/2024 din Superliga, a învins-o pe Corvinul Hunedoara (3-0), în finala pentru Super Cupă.

Pentru FCSB au marcat David Miculescu (21), Marius Ștefănescu (52) și Luis Phelipe (80). Formația ce activează în liga secundă a câștigat, în mod surprinzător, Cupa României, în luna martie, impunându-se la loviturile de departajare, în fața celor de la Oțelul Galați.

FCSB este Supercampioana României!

Partida s-a desfășurat sub privirile a 15.000 de persoane prezente în tribunele arenei din Ghencea! Atmosfera a fost întreținută de aplauzele tuturor susținătorilor.

Atât jucătorii de la FCSB, cât și cei de la Corvinul Hunedoara, au fost medaliați de către președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu.

Super Cupa României a fost ridicată la cer de către căpitanul roș-albaștrilor, Darius Olaru, ajutat de către coechipierul Vlad Chiricheș. Supercampionii s-au bucurat din plin de spectacolul de culori și lumini. Arena a fost acaparată de confetti.

„În Champions League vom da totul!”

Alexandru Băluță a trăit la maxim momentul desfășurat pe arena din Ghencea. Roș-albaștrii promit spectacol în Liga Campionilor.

„Este o bucurie imensă că începem în felul asta. E un trofeu important. Nu a fost uşor chiar dacă am câştigat cu 3-0. În Champions League să dăm tot ce avem mai bun. Să continuăm cu dreptul şi să punem în aplicare ce am făcut în cantonament. Au venit jucători foarte buni pe toate poziţiile. Trebuie să fim uniţi şi să aducem victorii!”, a admis, conform digisport.ro, Alexandru Băluță.