‘A fost un coşmar’. Scoţienii fac scandal după revenirea lui Ianis Hagi. Tricolorul a rezistat mai puţin de o repriză

Presa din Scoția a comentat în termeni duri revenirea lui Ianis Hagi la Rangers, după o pauză de 14 luni. Deși a pasat decisiv, tricolorul lui Mircea Lucescu a fost criticat din cauza cartonașului roșu primit.

Ianis Hagi a debutat la Rangers după 14 luni, la meciul de duminică seara cu St. Johnstone, scor 2-0.

Scoţienii fac scandal după revenirea lui Ianis Hagi

Ianis Hagi a contribuit perfect la golul de 2-0 marcat de Vaclav Cerny, în minutul 58, însă 23 de minute mai târziu a fost eliminat direct, după ce a primit cartonaș roșu din cauza unui fault dur.

Acest lucru a fost descris printr-un singur cuvânt de jurnaliștii de la Rangers Review: „Coșmar!”, au titrat aceștia.

„O seară de uitat pentru Ianis Hagi! A primit cartonaș roșu, la revenirea în prima echipă a lui Rangers, după o absență de 14 luni. Mijlocașul a fost întâmpinat cu aplauze în momentul în care a fost trimis pe teren. El a absentat în ultima vreme din cauza unei probleme contractuale.

Și-a rezolvat conflictul cu clubul în cursul săptămânii și a revenit la antrenamentele primei echipe. Internaționalul român a avut parte de un început perfect, după ce a oferit o pasă decisivă care i-a permis lui Cerny să înscrie cel de-al doilea gol. Cu toate acestea, cu 10 minute înainte de final, Hagi a fost eliminat de arbitru după intervenția VAR.

Hagi a avut o intrare imprudentă, care fusese sancționată inițial cu cartonaș galben, Hagi va fi suspendat pentru două meciuri”, scrie Rangers Review.

Nici cei de la Glasgow World nu au avut o părere prea bună despre prestațiile lui Ianis.

„Era important pentru trupa lui Clement să evite pierderea unor puncte importante înainte de pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale, iar gazdele n-au avut emoții, în ciuda cartonașului roșu primit de Ianis Hagi pe final, care a încheiat partida într-o notă amară”.