Final incendiar la Ploiești! S-a terminat Petrolul – FCU Craiova. Ploaie de goluri în primul meci al etapei

Ploaie de goluri în primul meci al etapei. Petrolul Ploiești a câștigat meciul cu FCU Craiova, scor 4-3, în etapa cu numărul 6 din Superligă.

După acest meci, ploieștenii sunt pe locul 3 cu 11 puncte, în timp ce elevii lui Nicolae Dică sunt pe 9 cu 6 puncte.

Ploieștenii au deschis scorul încă din minutul 4, când Irobisco a recuperat balonul, luându-l prin surprindere pe Robert Popa. Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 12, în urma golului executat de Jair, din pasa lui Grozav.

Sekou Sidibe a avut două ocazii de gol, însă Luka Zima a reușit să respingă mingea de pe linia porții. În minutul 35, oltenii au redus din handicap prin Benjamin Van Durmen. Elevii lui Dică au fost la un pas să restabilească egalitatea, dar Mascarenhas a ratat în minutul 40.

Irobiso a reușit dubla cu un șut din 7-8 metri, după o pasă a lui Jair, în minutul 60.

Takayuki Seto a preluat excelent mingea în careu și l-a executat pe Robert Popa, dar golul a fost anulat de camera VAR!

Ploieștenii au mai marcat după 15 minute când Musi a scăpat singur spre poarta adversă. Cinci minute mai târziu, Bauza a pătruns în careu i-a trimis lui Chițu, care nu l-a iertat pe Zima. În minutul 85, Bauza marchează din lovitură de pedeapsă.

Petrolul Ploiești – FCU Craiova, echipe de start:

Petrolul: 38. Zima – 74. Papp, 3. Meijers, 5. Țicu – 44. Dumitriu, 20. Hanca, 11. Seto, 8. Jair, 99. Musi – 9. Irobiso, 7. Grozav
Rezerve: 12. Eșanu, 27. Gomes, 34. Garutti, 25. purtic, 41. Rădulescu, 6. Jefferson, 13. I. Răducan, 95. M. Constantinescu, 17. Petrovic.
Antrenor: Florin Pârvu

FCU Craiova: 31. R. Popa – 18. Compagnucci, 4. Lacroix, 14. Henriques, 16. Mascarenhas – 77. Asamoah, 8. Dr. Albu – 51. Sidibe, 10. Bauza, 30. Van Durmen – 11. A. Chiţu
Rezerve: 50. Gurău, 5. Kvakic, 6. Vl. Achim, 23. Vl. Pop, 28. Bahassa, 15. Blindar, 99. Blănuță, 9. Ibrahim
Antrenor: Nicolae Dică

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Horațiu Feșnic / Asistenți: Valentin Avram și Alexandru Cerei