Final încins în Bănie! S-a terminat FCU Craiova – FC Voluntari. Rezultat crucial pentru băieții lui Nicolae Dică

FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari, scor 3-1, în runda cu numărul 5 din Superligă. Aceasta este a doua victorie la rând pentru Nicolae Dică pe banca oltenilor.

FCU Craiova este pe locul 8 cu 6 puncte, în timp ce Voluntari este pe poziția a 2-a cu 9 puncte.

Oltenii au deschis scorul rapid. După 4 minute, Sidibe i-a pasat la marginea careului lui Chițu, care l-a învins pe Vâlceanu. După 10 minute. Ricardinho a greșit o pasă, iar Sekou Sidibe a recuperat aproape de careul ilfovenilor. I-a trimis lui Chițu, care i-a pasat înapoi, iar Sidibe a marcat. Elevii lui Nicolae Dică au marcat al treilea gol în minutul 21 prin Van Durmen, dintr-o pasă a lui Bauza.

FC Voluntari a redus din handicap în minutul 78. Ricardinho a centrat foarte bine din partea dreaptă, iar Sigurjonsson a reluat în poartă.

FCU Craiova – FC Voluntari, echipe de start

FCU Craiova: R. Popa – Compagnucci, Lacroix, Henriques, Padula – Asamoah, Dr. Albu – Sidibe, Bauza, Van Durmen – A. Chițu
Rezerve: Gurău, Mascarenhas, Blidar, Kvakic, V. Achim, Baeten, Bahassa, Blănuță
Antrenor: Nicolae Dică

FC Voluntari: Vâlceanu – Ricardinho, Matricardi, Armaș – R. Boboc, V. Rața, Crepulja, D. Andrei, Aliji – Răduț, Nemec
Rezerve: J. Fernandez – Paz, Voican, M. Lopes, Dumiter, Sigurjonsson, D. Florea, R. Popescu, Al. Munteanu
Antrenor: Ilie Poenaru
Arbitru: Vidican Rares George (Satu Mare) / A1: Tunyogi Ferencz (Zalău), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Busi Cătălin (Râmnicu Vâlcea)