Final încins la Ploiești! S-a terminat Petrolul – Farul. Ce a făcut campioana lui Gică Hagi

Petrolul Ploiești a învins-o pe Farul Constanța, 3-2, cu un gol marcat în prelungiri, în runda cu numărul 4 din Superliga.

Campioana României a început în forță, ratând mai multe ocazii. Replica gazdelor nu s-a lăsat așteptată, dar la pauză scorul a  fost egal, 0-0. În minutul 48, Jair a marcat din opt metri. Arbitrul a anulat inițial reușita pentru o un presupus ofsaid la Jair. În final, reușita a fost validată după ce Sebastian Colțescu cu ajutorul celor din camera VAR.

Gicu Grozav a mărit avantajul echipei sale în minutul 69 și i-a dedicat golul soției sale care se afla în tribune. Farul a redus din handicap imediat, după reușita lui Santos. În minutul 90, campioana României a egalat prin Nicolae Carnat.

Petrolul a marcat însă golul victoriei, în minutul 9, prin Irobiso.

Aproximativ 7.000 de fani au asistat la meci.

Petrolul Ploiești – Farul Constanța, echipele de start

Petrolul: Zima – Papp, Meijers, Țicu – Doua, Hanca, Seto, Jair, Musi – Petrovic, Grozav
Rezerve: Eșanu – L. Dumitriu, P. Gomes, Purtic, M. Rădulescu, M. Constantinescu, Jefferson, I. Răducan, Irobiso
Antrenor: Florin Pîrvu

Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, Boli, Kiki – Artean, Nedelcu, Grameni – Vînă, Rivaldinho, Sali
Rezerve: Aioani – Dussaut, Queiros, T. Băluță, N. Popescu, Vianna, M. Santos, N. Carnat, L. Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Ilie Oană” (Ploiești)
Arbitru: George Găman (Craiova), A1: Ciprian Danșa (Satu Mare), A2: Stelian Slabu (Brașov)
Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București), AVAR: Bogdan Gheorghe (București)