Meci pe muchie de cuțit pentru Superliga! S-a terminat Gloria Buzău-UTA. Verdictul promovării, în retur

Gloria Buzău și UTA au terminat la egalitate, 0-0, în turul barajului de menținere/promovare în SuperLiga.

Echipa lui Adrian Mihalcea își joacă șansa pentru promovarea în primul eșalon, deși nu traversează cel mai bun moment. Buzoienii au obținut un singur succes în ultimele 5 meciuri. UTA Arad a obținut în ultimele 5 meciuri două victorii, două remize și un eșec.

Prima ocazie le-a aparținut celor de la Gloria Buzău. Boiciuc a șutat din marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 18, elevii lui Mihalcea au marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofside. UTA a avut o ocazie bună în minutul 75, când Roger a primit o pasă dau nu a reușit să găsească poziția ideală.

Duelul retur dintre cele două formații va avea loc duminica viitoare, de la ora 21:00.

Gloria Buzău – UTA, echipe de start:

GLORIA BUZĂU: 99. D. Rusu – 25. Oteliță, 6. Vîrtej, 4. Wiktorski, 18. R. Sălceanu – 23. Trebotici, 14. A Lopez, 7. Feitoza, 80. Greu -11. Blejdea, 9. Boiciuc
REZERVE: 12. R. Stoian, 91. V. Alexandru, 63. Marku, 24. Fulop, 46. Godwin, 69. Dr. Lazăr, 30. Șuteu, 2. Uțiu, 20. M. Ivan