Sorana Cârstea a dat lovitura! E în careul de aşi al turneului de la Birmingham. Ar putea juca finala cu Simona Halep

Sorana Cârstea a dat lovitura! Românca e în careul de aşi al turneului de la Birmingham. Ar putea juca finala cu Simona Halep. Sorana e în semifinale după un meci maraton în care a învins-o pe Donna Vekic. Deşi a pierdut primul set, scor 5-7, românca şi-a revenit şi le-a câştigat pe celelate două, 6-3, 6-4.

Înfruntarea dintre cele două sportive a durat două ore şi 30 de minute. În semifinalele turneului de la Birmingham, Sorana Cîrstea va juca în compania învingătoarei duelului dintre Dayana Yastremska sau Shuai Zhang, a opta favorită a turneului. Pentru calificarea în semifinale, Sorana Cîrstea s-a ales cu un cec în valoare de 11.000 de dolari şi 170 de puncte WTA.