Final pe muchie de cuțit în Moldova! S-a terminat FC Botoșani – FCU Craiova. Penalty ratat și gol anulat de VAR

FC Botoșani și FCU Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, în etapa 5 din play-out.

Oltenii sunt pe primul loc în play-out cu 28, în timp ce echipa lui Flavius Stoican este pe 3 cu 27 de puncte.

Moldovenii au avut o primă ocazie în minutul 13. Zece minute mai târziu oltenii au primit un penalty.

Bauza a centrat în careu pentru Baeten, care a reluat cu capul, în timp ce a fost lovit în zona feței de Ivanov. După ce a consultat VAR, arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri,  dar Bauza a ratat.

În repriza a doua, în minutul 62, Bauza a marcat, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Decizia din camera VAR a fost așteptată aproape 5 minute.

FC Botoșani – FCU Craiova, echipe de start:

FC BOTOȘANI: Ducan – Petro, Pius, Șeroni, Țigănașu – Ivanov, Florescu, Dican – Dragu, Roman, Mailat
REZERVE: Pap, Mboko, Cioiu, Sadiku, Camara, Tallo, Pinson, Dragomir, Golofca
ABSENȚI: Zabou (accidentat), Mutombo (accidentat)
ANTRENOR: Flavius Stoican

FCU CRAIOVA: Gurău – Negru, Duarte, Danni Henriques, Mascarenhas – Asamoah, Albu – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu
REZERVE: Popa, Zanfir, Achim, M. Ciobanu, Ilie, Van Durmen, Piccolomo, Ganea, Ibrahim
ABSENȚI: Paramatti, Sidibe (accidentați), Al. Vodă (indisponibil)
ANTRENOR: Nicolo Napoli

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Popa Cătălin (Piteşti) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Bîrdeş Romică (Piteşti) / Arbitru VAR: Călin Iulian (Ştefăneşti), Arbitru AVAR: Artene Ovidiu (Vaslui)