Derby ca-n vremurile bune ale fotbalului românesc! Dar remiza dintre CFR și FCSB o ajută doar pe Farul

Derby ca-n vremurile bune ale fotbalului românesc, dar remiza dintre CFR și FCSB o ajută doar pe Farul.

CFR și FCSB nu și-au împărțit punctele, dacă ar fi să folosim un clișeu. Ci cu siguranță le-au risipit, după un 1-1 pentru… Farul.

Pe un stadion arhiplin, într-o atmosferă plăcută, purtând parcă nostalgia vremurilor când ambele echipe se luau de gât cu granzii prin grupele UEFA Champions League, CFR și-a marcat prima teritoriul.

Florinel Coman, MVP

Elevii lui Dan Petrescu au condus autoritar prima repriză. Și ca o consecință firească, Bîrligea a deschis balul în minutul 19. Și campioana en titre ar mai fi putut înscrie, însă Târnovanu a fost în mână.

După ce s-a dezmembrat parcă în începutul meci, FCSB a ieșit mai ordonată de la vestiare. Și i-a venit rândul la inițiativă. Florinel Coman a făcut cel mai bun meci din ultimii ani. A egalat în minutul 68, transfomând impecabil o lovitură liberă, și a fost la un pas de golul campionatului în minutul 83.

VAR-ul atât de blamat de Petrescu a salvat-o pe CFR de înfrângere. A anulat golul lui Omrani, după ce a tras liniile.

S-a terminat 1-1, iar CFR n-a reușit încă nicio victorie în play-off-ul Superligii. Rămâne la 4 puncte în spatele liderului Farul, iar FCSB, la 5.

CFR Cluj: Scuffet – Cr. Manea, Burcă, Yuri, Braun – C. Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi – Janga, Bîrligea
Rezerve: Sava – Peteleu, Țîru, Hoban, Bordeianu, Fica, Petrila, Yeboah, Maglica
Antrenor: Dan Petrescu

FCSB: Târnovanu – Sorescu, I. Cristea, Tamm, Radunovic – Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru – Miculescu, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Elias Charalambous