FCSB câștigă meciul cu Chindia și urcă pe locul 3 în Superligă

FCSB a reușit să se impună în fața Chindiei condusă pe banca tehnică de Toni Petrea, fostul antrenor al vicecampioanei.

Deși au câștigat la Ploiești cu 2-0, cei de la FCSB au motive reale de îngrijorare. În minutul 2, Andrea Compagno și Darius Olaru s-au ciocnit cap în cap și au părăsit arena cu ambulanța.

FCSB câștigă și urcă pe locul 3

Începutul de meci a fost de coșmar pentru FCSB. În minutul 7 au fost nevoiți să facă două schimbări din cauza accidentărilor.

Compagno și Olaru au ieșit de pe teren și au fost înlocuiți de Miculescu și Oaidă.

Câteva minute mai târziu, Daniel Popa de la gazde a ieșit și el accidentat de pe teren și a fost înlocuit de Cooper.

FCSB a dominat prima repriză și a reușit să marcheze prin Radunovici în minutul 24 din penalty.

După gol, vicecampioana a rămas în atac și a încercat să puncteze pe tabela de marcaj.

La pauză, FCSB a intrat la cabinne cu un avantaj de un gol.

A doua repriză a început cu FCSB în atac, dar cu atacuri destul de timide.

Bilel Omrani a reușit să mărească diferența în minutul 73 și să pună la adăpost punctele vicecampioanei.

Echipele de start

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco Fernandez, A. Ioniță – Akhmatov, Vorobjovas – Neguț, Popadiuc, Dumitrașcu – D. Popa
Rezerve: Dinu Moldovan, Passaglia, C. Dinu, Mihaiu, Chamed, Jipa, A. Șerban, Atanase, G. Cooper
Antrenor: Anton Petrea

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic – Olaru, Șut, Edjouma – Cordea, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: Ducan, Haruț, Miculescu, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Bouhenna, Radaslavescu
Antrenor: Leonard Strizu

Stadion: „Ilie Oană”, Ploiești
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Alexandru Cerei (Cluj) / Arbitru VAR: Andrei Florin Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Adrian Popescu (Craiova) / Rezervă: Andrei Antonie (București) / Observator arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)