Țările de Jos au câștigat extrem de greu meciul de debut la Cupa Mondială. Golurile au venit pe final de meci

Cel de-al doilea meci din Grupa A, le-a pus față în față pe rerprezentativele Senegalului și a Țărilor de Jos.

În prima partidă din Grupa A, partida inaugurală, Ecuador a învins țara gazdă, Qatar, cu scorul de 2-0 prin dubla lui Valencia.

Țările de Jos au repetat victoria Ecudorului și au dispus de Senegal cu același scor, 2-0.

Meci foarte echilibrat în Qatar. Victorie la limită pentru Țările de Jos

Senegal si Țările de Jos au oferit cea mai echilibrată partidă de până acum a Campionatului Mondial.

În prima repriză, cele două echipe și-au împărțit ocaziile de gol: Ismaila Sarr a ratat pentru Senegal în minutul 9 după un șut violent care a trecut peste transversală.

Țările de Jos au replicat prin De Jonk care a scăpat liber pe 16 metri în fața porții dar a făcut un dribling în plus și faza s-a ”răcit”.

Repriza secundă a început în nota primei părți. Ambele echipe au atacat fără să își asume riscuri.

Țarile de Jos au avut ocazie de gol prin Van Djik în minutul 50 după un corner bine executat, finalizat cu capul de fundaș.

În minutul 63, Senegal-ul a tras un șut periculos prin Sabaly care a prins cadrul porții și a fost respins în corner.

În minutul 70, africanii l-au pierdut pe Kouyate care a aterizat rău după un duel aerian.

Senegal a ratat o ocazie monumentală în minutul 73 Abdou Diallo cu un șut senzațional de la marginea careului, scos incredibil de Noppert.

În minutul 85, Țările de Jos au dat lovitura și au înscris prin Gakpo după o lovitură cu capul plasat excelent.

Senegalezii au replicat imediat prin șutul lui Sarr plasat extraordinar dar scos în corner de Noppert.

Țările de jos au închis meciul în minutul 90+8 prin golul lui Klassen.

Meciul s-a terminat 2-0 pentru reprezentata Țărilor de Jos însă jocul lor nu a impresionat.

Echipe de start:

Senegal (4-3-3): Edouard Mendy – K. Koulibaly, Pape Cisse, Y. Sabaly, Abdou Diallo – Gana Gueye, N. Mendy, C. Kouyate – B. Dia, K. Diatta, Ismaila Sarr.

Țările de Jos (5-3-2): A. Noppert – M. de Ligt, Virgil van Dijk, N. Ake, Daley Blind, D. Dumfires – C. Gakpo, S. Berghuis, Frankie De Jong – Steven Bergwijn, V. Janssen.