Nebunie în Premier League! Surprize uriaşe în derby-uri. Ce au făcut Liverpool şi Manchester United

Nebunie în Premier League! Surprize uriaşe în derby-urile din Anglia. S-a aflat ce au făcut Liverpool şi Manchester United, marile rivale din Premier League. Manchester United a pierdut duminică, în deplasare, scor 1-3, în faţa celor de la Aston Villa.

Avându-l pe Cristiano Ronaldo titular şi căpitan, Manchester United a cedat la Birmingham, pe Villa Park.

Nebunie în Premier League!

Gazdele au condus cu 2-0 în minutul 11, prin golurile reuşite de Leon Bailey (min. 7) şi Lucas Digne (min. 11). În minutul 45, Jacob Ramsey a înscris în propria poartă şi a redus din diferenţă pentru United, dar mijlocaşul lui Aston Villa şi-a răscumpărat greşeala patru minute mai târziu când a marcat al treilea gol al echipei sale. S-a încheiat 3-1 pentru Aston Villa, care a urcat pe locul 13, cu 15 puncte. Manchester United e pe locul 5, cu 23 de puncte.

În celelalte meciuri disputate duminică, în cadrul etapei a 15-a din Premier League, s-au înregistrat următoarele rezultate:

Chelsea – Arsenal Londra 0-1 (Gabriel Magalhaes 63);

Aston Villa – Manchester United 3-1 (Bailey 7, Digne 11, Ramsey 49 / Ramsey 45 autogol);

Southampton – Newcastle 1-4 (Perraud 89 / Mihuel Almiron 35, Wood 58, Willock 62, Bruno Guimaraes 90+1);

West Ham United – Crystal Palace 1-2 (Benrahma 20 / Zaha 41, Olise 90+4).

În celălalt derby al zilei, Liverpool s-a impus pe terenul lui Tottenham. Dubla lui Mo Salah din prima repriză a fost de ajuns pentru echipa lui Jurgen Klopp. A fost 2-1 pentru cormorani care rămân pe locul 8, dar fac 19 puncte. De partea cealaltă, londonezii sunt 4, poziţie de Champions League.