Vedi Napoli e poi muori! Coșmar pentru portarul naționalei, Ionuț Radu a luat 4 goluri

Ionuț Radu a fost titular, dar a bifat o seară de uitat, în eșecul suferit de Cremonese împotriva lui Napoli, scor 1-4.

Vlad Chiricheș a lipsit absent din cauza unei accidentări, dar cu Radu, noul portar al naționalei, între buturi, Cremonese n-a rezistat în fața liderului Napoli decât până în minutul 76.

Titularul ”tricolorilor” făcuse un meci reușit în prima repriză și era pe plus, până la golul marcat de Giovanni Simeone. Radu a ieșit pe sub balon, iar atacantul lui Napoli a speculat eroarea și a marcat cu o lovitură de cap din 6 metri.

De atunci, s-a rupt total filmul. Cremonese a fost răpusă pe final. Napoli a mai marcat de două ori, în prelungirile partidei, pe contraatac, prin Lozan și Mathias Olivera.

Ionuț Radu a fost împrumutat de Cremonese pentru un sezon de la Internaționale Milano, principalul scop al tranzacției fiind ca românul să aibă meciuri în picioare, iar echipa din Cremona să-și acopere postul.