Sibienii rămân neînvinși în SuperLiga. UTA – Hermannstadt 1-2. Baba Alhassan a reușit dubla

Hermannstadt este neînvinsă în acest sezon în SuperLiga. Sibienii au câștigat meciul cu UTA Arad, scor 2-1 din etapa cu numărul 11 din SuperLiga, și au urcat deocamdată pe locul 2 în clasament.

Arădenii au deschis scorul după 25 de minute. Colțescu a dictat penalty după un fault în careu al lui Răuță asupra lui Stahl, iar Postolachi a marcat. Hermannstadt a egalat rapid. În minutul 36, Baba Alhassan a scăpat singur spre poarta lui Iacob și l-a învins pe portarul arădenilor. În repriza a doua, echipa antrenată de Marius Măldărășanu a continuat să preseze, iar în prelungiri, același Baba Alhassan a marcat golul victoriei.

Înaintea partidei s-a ținut un moment de reculegere în memoria fostului fotbalist Florin Hidişan, care a murit duminică, la doar 40 de ani, după ce s-a luptat cu o boală necruțătoare

Echipele de start

UTA: Fl. Iacob (cpt.) – Vukcevic, Benga, Chindriș, Hoxhallari – Cascini, Steau, Batha – Stahl, Postolachi, Jobello
Rezerve: Balauru – Dobrescu, Isac, Fl. Matei, Negoescu, Ademi, Keșeru, Ubbink, Anton
Absent: Otele (suspendat)
Antrenor: Ilie Poenaru

HERMANNSTADT: Muțiu – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Răuță, Biceanu – Balaure, Alhassan, Oroian – D. Paraschiv
Rezerve: Uțiu – Antoche, Medina, Mino, Năstăsie, P. Petrescu, Dr. Iancu, C. Popescu, Buhăcianu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Colţescu Sebastian (Bucureşti) / Asistenți: Popescu Adrian (Craiova) și Vodă Alexandru (Alba Iulia)
Arbitru VAR: Costreie Sorin (Buftea) / Arbitru AVAR: Cerei Alexandru (Cluj-Napoca)