Deian Sorescu și Alexandru Maxim strălucesc în Turcia! Gol şi pasă de gol pentru jucătorii români

Deian Sorescu și Alexandru Maxim se descurcă de minune în Turcia. Gaziantep FK s-a impus în meciul cu Konyaspor de duminică, scor 3-1. Deian Sorescu a marcat un gol, iar Maxim a dat o pasă decisivă.

În schimb, Denis Drăguș are probleme după ce Trabzonspor a pierdut cu Goztepe, scor 2-1.

Deian Sorescu, gol pentru Gaziantep FK

Echipa românilor a câștigat cu Konyaspor de duminică, scor 3-1, cu românii Deian Sorescu și Alexandru Maxim titulari.

Alassane Ndao a deschis scorul pentru oaspeții din Konya (13). Gazdele au egalat prin Ertugrul Ersoy (28), din pasa decisivă din corner a lui Alexandru Maxim.

Christopher Lungoyi a făcut 2-1 pentru Gaziantep (61), iar Deian Sorescu a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 81.

Maxim, căpitanul lui Gaziantep, a fost schimbat în minutul 76. Sorescu a ieșit pe teren în minutul 88.

Echipa celor doi români ocupă locul 15 în clasament, cu nouă puncte. Konyaspor este pe 12, cu 11 puncte. Lider este Galatasaray, care a obţinut 25 de puncte în nouă meciuri.

Denis Drăguș, implicat în scandalul momentului

Trabzonspor a pierdut cu 2-1 meciul la Goztepe, sâmbătă. Asta chiar dacă a avut superioritate numerică din minutul 28. Denis Drăguș a fost în primul 11, dar după evoluția slabă a fost schimbat la pauză.

Potrivit jurnalistului Ulaș Özdemir, românul a fost implicat într-o ceartă în vestiar.

„Un jucător nu poate fi atât de slab. S-a discutat mult în vestiar despre Drăguș. Între jucători și Drăguș. Jucătorii au manifestat și reacții dure față de Drăguș. Aceasta este informația pe care am primit-o”, a fost citat Özdemir de publicația „61Saat”.

„Există deja o situație negativă, s-ar putea să fie nevoie să luăm niște decizii pentru a o rezolva chiar acum, ne putem gândi la asta”, a spus și Senol Guneș în conferință.

Antrenorul a avut o discuție cu Mircea Lucescu și și-a propus să-l pună pe picioare pe român, totuși criza prin care trece acesta s-a prelungit.