Dinamo a urcat pe loc de play-off. Hermannstadt, în criză. Câinii, fără Zeljko Kopic la derby-ul cu FCSB

Hermannstadt a pierdut pe teren propriu, scor 0-2, cu Dinamo, într-o confruntare din runda cu numărul 14 din Superligă.

Echipa antrenată de Zeljko Kopic este pe locul 4, cu 21 de puncte, în timp ce sibienii sunt pe 12, cu 13 puncte.

Hermannstadt – Dinamo 0-2

Câinii au avut primele ocazii ale meciului. Au macat însă din penaly. În minutul 29, Cătălin Cîrjan a trecut pe lângă Selimovici, dar a fost agățat cu genunchiul. Inițial, Rareș Vidican nu a semnalizat nimic, dar a fost chemat să revadă faza la marginea terenului și a dictat lovitura de la 11 metri. Selmani a marcat fără probleme.

După doar câteva minute, antrenorul Zeljko Kopic a fost trimis în tribune pentru proteste. Este pentru prima dată când croatul este eliminat de când este în România.

În minutul 88, Boateng a scăpat singur cu Căbuz și a marcat al doilea gol al echipei sale.

Echipele de start:

Hermannstadt: Căbuz – Antwi, V. Găman, Selimovic, Goncalves – Biceanu, Murgia – Oroian, R. Deaconu, I. Stoica – Sg. Buș
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Căpușă, Bejan, Ionuț Stoica, Dr. Iancu, Neguț, R. Popescu, Chițu, Gândilă, Al. Luca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovic – Sivis, Boateng, Homawoo, Opruț – Olsen, Gnahore, Cîrjan – Milanov, Selmani, Abdallah
Rezerve: Al. Roșca, Pașcalău, Licsandru, Soro, Bordușanu, P. Neagu, A. Bani, Patriche, Caragea, Luna, Mărginean, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: „Municipal”, Sibiu
Arbitru: George Rareș Vidican (Satu Mare) / A1: Daniel Mitruți (Craiova) / A2: Alexandru Ioan Corb (Satu Mare) / Arbitru VAR: Sorin Costreie (Voluntari – Ilfov) / Arbitru AVAR: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) / R1: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea) / Observator arbitri: Ioan Onicaș (Zalău – Sălaj)