Constantin Budescu, dublă într-un meci nebun. Puncte importante pentru Gloria Buzău. Elevii lui Eugen Neagoe au învins-o pe Hermannstadt

Gloria Buzău a învins-o, pe teren propriu, pe Hermannstadt, scor 3-0, în partida inaugurală a rundei cu numărul 13 din Superligă

După acest meci, echipa lui Eugen Neagoe este pe locul 14, cu 13 puncte, în timp ce sibienii sunt pe 13, cu același număr de puncte.

Gloria Buzău – Hermannstadt 3-0

Gazdele au deschis scorul în prelungirile primei reprize. Ionuț Stoica a atins balonul cu mâna în interiorul careului, iar arbitrul a dictat 11 metri. Constantin Budescu a fost cel care a marcat în poarta lui Cătălin Căbuz.

În minutul 55, sibienii au rămas în 10, după ce Antoni Ivanov a primit cel de-al doilea avertisment.

Buzău și-a mărit avantajul în minutul 70, când același Constantin Budescu a marcat cu un șut de la 14 metri.

În minutul 78, Balaure a văzut cartonașul roșu de pe banca de rezerve, după ce ar fi avut un comportament neadecvat.

În prelungiri, gazdele au mai marcat odată. Matos a înscris din patru metri, cu poarta goală, după un contraatac.

Echipe de start:

GLORIA BUZĂU : Lazar – Ciranni, Lovric, Cestor, Diego Scheda – T. Călin, Dr. Albu – Ișfan, Budescu, I. Gheorghe – Al. Stan
Rezerve: Greab, Răilean – Grosu, Turda, Dobrosavlevici, Dumitrașcu, Canadija, Araujo Ferreira, Tavares, Pîrvulescu, Tescan, Pinho Matos
Antrenor: Eugen Neagoe

HERMANNSTADT : Căbuz – Oroian, I. Stoica (cpt.), Selimovic, Tiago Goncalves – Biceanu, Ivanov, Murgia – R. Popescu, Sg. Buș, Balaure
Rezerve: Muțiu, I. Pop – Antwi, Căpușă, Găman, Bejan, Kujabi, Neguț, Dr. Iancu, Deaconu, I. Stoica, Chițu
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Gloria”
Arbitru: Baban Vlad (Iaşi)