Istvan Kovacs, fază controversată în Liga Națiunilor! Arbitrul roman a anulat un gol în prelungiri. Ce notă i-au dat croații

Croația a câștigat meciul cu Scoția, 2-1, din etapa a treia din Liga Națiunilor. Meciul jucat la Maksimir (Zagreb) a fost condus de o brigadă din România, cu Istvan Kovacs la centru.

În prelungiri, românul a anulat un gol al oaspeților și a creat un scandal uriaș.

Istvan Kovacs, fază controversată în Liga Națiunilor

Istvan Kovacs a avut trei faze controversate. La scorul de 1-1 a refuzat un penalty gazdelor. În prelungiri a anulat un gol scoțienilor pe motiv de ofsaid, după intervenția VAR. Asistentul George Florin Neacșu nu semnalizase nimic și inițial golul fusese validat.

Cei de la Sportske Novosty l-au taxat imediat și au scris că pentru cum a condus jocul merită doar 6,5.

Scoția a deschis scorul prin Ryan Christie, în minutul 33. Trei minute croații au egalat prin Matanovic. Andrej Kramaric a fost cel care a marcat golul victoriei.

Croația este pe locul doi în Grupa 1A, cu 6 puncte, iar Scoția a rămas pe ultimul loc, cu 0 puncte. Lider este Portugalia.