Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Petrolul. Ce au făcut băieţii lui Mircea Rednic

Final incendiar la Arad! S-a terminat UTA-Petrolul. Ce au făcut băieţii lui Mircea Rednic. A fost un meci nebun, cu goluri pe bandă rulantă, dar şi eliminări. Gazdele vizau prima victorie pe teren propriu în acest sezon de Superliga.

Aflat în scandal cu fanii, Mircea Rednic venea pe cai mari la acest meci. Asta după victoria cu CFR Cluj, din deplasare, scor 3-1.

S-a terminat UTA-Petrolul

Meciul a luat foc pe finalul primei reprize. Atunci, echipa lui Mircea Rednic a beneficiat de autogolul lui Huja, din minutul 32. Peste doar 6 minute, Cîmpanu a dublat avantajul arădenilor. Partida a devenit şi mai interesantă după eliminarea lui Kadiri din minutul 44.

Ce de la Petrolul au început bine partea secundă. Au redus din diferenţă, după golul lui Tudorie, din minutul 53. 2-1 a rămas însă doar 4 minute. Chiar dacă erau în 10 oameni, cei de la UTA au marcat şi golul 3, prin Hrezdac 57. Scor final UTA-Petrolul 3-1 şi arădenii ajung la un pas de play-off. De partea cealaltă, Petrolul se află pe locul 4 în Superliga, dar mai sunt 7 meciuri de jucat din această etapă.

UTA – Petrolul Ploiești, echipele de start:

UTA (4-3-1-2): Popa – Râpă, Poulolo, Conte, Trif – Hrezdac, Van Durmen, Cîmpanu – Omondi – Kadiri, Costache
Rezerve: Benga, Borcea, Cristea, Dumiter, Fabry, Ghezali, Mabea, Mihai, Mitrovic, Pedro, Zsori
Antrenor: Mircea Rednic

Petrolul (4-1-4-1): Zima – Ricardinho, Stănică, Huja, Dumitriu – Keita – Rădulescu, Hanca, Jyry, Grozav – Tudorie
Rezerve: Akosah-Bempah, Eșanu, Irobiso, Jahic, Mateiu, Moussaki, Papp, Radu, Roche, Tolea
Antrenor: Sanjin Alagic