Deian Sorescu face senzație la turci! Tricolorul, o nouă evoluție apreciată. Îi va atrage atenția lui Mircea Lucescu

Deian Sorescu face senzație la turci. Tricolorul a marcat pentru Gaziantep în meciul cu Eyupspor, pierdut de echipa sa, scor 2-3, în etapa a şaptea din Super Lig.

Alexandru Maxim şi Deian Sorescu au început ca titulari. Maxim a fost înlocuit în minutul 59, iar Sorescu a ieşit în minutul 83.

Deian Sorescu face senzație la turci

Deian Sorescu a marcat pentru Gaziantep, în meciul pierdut cu 3-2, în deplasare, de echipa lui şi a lui Alexandru Maxim. După 6 etape disputate, Gaziantep are numai 4 puncte. Este pe locul 15 în prima ligă din Turcia și a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie.

Pe Eyup Stadium gazdele au deschis scorul în minutul 15, prin Kutucu. Apoi românul a egalat din pasa lui Okereke, în minutul 28. Eyupspor a primit penalti în minutul 45 însă şutul lui Mame Thiam a fost apărat de portarul lui Gaziantep.

După pauză Akbaba a readus în avantaj gazdele, în minutul 65, iar Mame Thiam a înscris şi el, în minutul 79. Taşdemir a stabilit scorul final, 3-2 pentru Eyupspor.

Cei de la Flashscore l-au notat pe Sorescu cu 6.8. Alex Maxim a primit nota 6.5.

Gaziantep s-a salvat ccu greu de laa retrogradare sezonul trecut, iar acum are un start slab de sezon.