Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Nu a avut nicio şansă. Gabriela Ruse a părăsit imediat turneul

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep! Nu a avut nicio şansă. Gabriela Ruse a părăsit imediat turneul. Sportiva noastră a fost învinsă chiar în turul inaugural de o jucătoare mai slab clasată.

Urmaşa Simonei Halep a suferit o dezamăgire cruntă. Gabriela Ruse speră la o performanţă importantă, dar nu a reuşit.

Final de drum pentru urmaşa Simonei Halep!

Gabriela Ruse, locul 93 mondial şi venită din calificări, a fost eliminată, joi, în primul tur la China Open, turneu de categorie WTA 1000, cu premii de aproape nouă milioane de dolari.

Ruse, în vârstă de 26 de ani, a fost eliminată de sportiva chineză de doar 20 de ani Sijia Wei. Asiatica se află abia pe locul 140 WTA. A fost o înfrângere în minim de seturi pentru sportiva noastră, scor 6-4, 7-6 (6). Meciul a durat o oră şi 53 de minute. Pentru prezenţa în primul tur, Ruse va primi 23.250 de dolari şi 40 de puncte WTA.

O altă româncă, Irina Begu, a reuşit calificarea în turul secund al competiţiei. Din păcate, Ana Bogdan a fost şi ea eliminată încă din turul inaugural de la China Open.