Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-Sepsi. Băieţii lui Gică Hagi au trăit periculos

Final incendiar la Ovidiu! S-a terminat Farul-Sepsi. Băieţii lui Gică Hagi au trăit periculos această dispută după ce au evoluat în 10 oameni din minutul 30. Asta după eliminarea lui Mihai Bălaşa.

Echipa lui Gică Hagi a început foaarte bine disputa. Rivaldinho a fost faultat în careu de Niczuly.

S-a terminat Farul-Sepsi

Denis Alibec nu a executat foarte inspirat, dar a reuşit să deschidă scorul, din lovitură de pedeapsă, în minutul 11. Apoi, în minutul 30, Mihai Bălaşa l-a faultat pe Cosmin Matei şi a fost eliminat. Sepsi a încercat să revină în joc, dar a prestat un joc extrem de slab la Ovidiu.

Mai mult, la 6 minute de la reluare, Farul a obţinut un nou penalty. Mai întâi, Grigoryan a ratat, dar gazdele au fost salvate de VAR. Niczuly nu a apărat corect penalty-ul şi acesta a fost repetat. Denis Alibec nu a ratat şi s-a făcut 2-0.

În minutul 76, covăsnenii au încasat şi ei o eliminare. El Sawy a atins mingea cu mâna, din postura de ultim apărător, iar Kovacs l-a eliminat după ce a revătut faza la VAR. În prelungiri, cei de la Sepsi au avut şansa golului, dar a lovit doar bara. Apoi, Coman a reuşit să înscrie, după o centrare. Scor final-Farul-Sepsi 2-1 şi constănţenii urcă pe locul 8 în Superliga, cu  12 puncte şi mai speră la un loc de play-off.

Farul – Sepsi, echipele de start

Farul (4-3-3): Buzbuchi – Sîrbu, Bălașa, Gustavo Henrique, Ganea – Radaslavescu, Decan, Vînă – Grigoryan, Alibec, Ferreira.
Rezerve: Ducan, Cercel, Titu, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Casap, N. Popescu, A. Ciobanu, Doicaru, A. Stoian, Cojocaru.
Antrenor: Gheorghe Hagi

Sepsi (3-4-3): Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Ștefan – Oltenița, Alimi, Mino, Neskovic – Oberlin, Debeljuh, Matei.
Rezerve: Bardea, Breij, Haruț, Drăghiceanu, Dumitrescu, Gyenge, Siger, Kallaku, El Sawy, Coman
Antrenor: Valentin Suciu

Stadion: Farul (Ovidiu)
Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Alexandru Vodă, A2: Ioan Corb