Lovitură de teatru în Giulești! Liderul din Superliga a deraiat echipa lui Marius Șumudică. Dan Șucu s-a enervat cumplit

Lovitură de teatru în Giulești. Rapid a fost învinsă, scor 0-2, de liderul din Superliga, U Cluj.

După această victoie, echipa condusă de Ioan Ovidiu Sabău s-a distanțat la 5 puncte de ocupanta locului secund, Oțelul Galați. Rapid este pe 12, cu 9 puncte acumulate în 9 etape.

Rapid – U Cluj 0-2

Primele ocazii au aparținut gazdelor, dar elevii lui Sabău și-a revenit rapid și au deschis scorul. În minutul 30, Berto l-a executat pe Siegrist, din interiorul careului, după un un-doi cu Thiam. Dan Șucu, aflat la oficială, a avut o reacție nervoasă.

U Cluj a dat lovitura decisivă în repriza a doua. În minutul 59, Silaghi a fost faultat în careu de Braun și arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă. Dan Nistor, veteranul clujenilor, a marcat fără probleme.

Fanii supărați au început să părăsească tribunele cu 10 minute înainte de final.

Echipele de start

Rapid: Siegrist – Manea, Săpunaru, Pașcanu, Braun – Grameni, Hromada, Christensen – Micovschi, Burmaz, Petrila
Rezerve: Aioani, Onea, Ignat, Blazek, Borza, Emmers, Vulturar, Kait, Gojkovic, R. Pop, Hasani, Jambor
Antrenor: Marius Șumudică

U Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Silaghi, Ov. Popescu, Bic, Berto – Nistor – Thiam
Rezerve: Gorcea, Oancea, Van Der Werff, Mitrea, Lasure, Codrea, G. Simion, Rață, Botă, Tchassem, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti)
Asistenți: Daniel Mitruţi (Craiova), Sebastian Gheorghe (Suceava).
Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş).
Asistent VAR: Valentin Avram (Bucureşti)