Final pe muchie de cuţit în Ghencea! S-a terminat România-Lituania. Ianis Hagi, decisiv pentru Mircea Lucescu / Foto

Final pe muchie de cuţit în Ghencea! S-a terminat România-Lituania. Ianis Hagi, decisiv pentru Mircea Lucescu. România a tremurat serios în faţa codaşei grupei care fusese învinsă în primul meci de Cipru, scor 0-1.

România lui Mircea Lucescu a trăit periculos cu Lituania. Asta deşi a marcat şi se credea că va fi un nou scor mare.

S-a terminat România-Lituania

Valentin Mihăilă a deschis scorul după doar 4 minute, din pasa de senzaţie a lui Dennis man. Din păcate, jocul strălucitor s-a oprit aici. Mai mult, tricolorii au şi fost egalaţi în minutul 33, prin Kukys.

Băieţii lui Mircea Lucescu nu s-a trezit. Jocul nu a mai strălucit deloc şi am mai primit un gol. Reuşita oaspeţilor din minutul 78 a fost însă anulată de VAR după un fault asupra lui Târnovanu.

Nou intratul Ianis Hagi a fost decisiv pentru tricolori. A fost faultat în careu şi tot VAR a schimbat decizia. Răzvan Marin a înscris din penalty, spre bucuria celor 28.168 de suporteri, prezenţi la meci, număr oficial. În prelungiri, a marcat şi Alexandru Mitriţă, pe contraatac.

Tricolorii au tremurat serios, dar avem 6 puncte după două meciuri în Liga Naţiunilor. Scor final România-Lituania 3-1 şi tricolorii sunt lider în grupă. Kosovo, echipa învinsă de România în prima etapă s-a distrat cu Cipru în deplasare, scor 4-0.

Echipele de start în România – Lituania

România: Târnovanu – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – Man, Stanciu, Răzvan Marin, Mihăilă – Drăguș;
Selecționer: Mircea Lucescu
Rezerve: Niță, L. Popescu – Manea, Ghiță, Alibec, Chipciu, Hagi, Coman, Artean, Olaru, Mitriță, Sorescu

Lituania: Gertmonas – Sirvys, Girdvainis, Lakiatas, Tutuskinas, Lasickas – Matulevicius, Slivka, Vorobjovas, Dolznikov – Kukys
Rezerve: Bertasius, Mikelionis, Milasius, Kazukolovas, Upstas, Paulauskas, Kalinauskas, Vareika, Verbickas, Paulauskas, Barauskas, Antanavicius
Selecționer: Edgaras Jankauskas

Stadion: Steaua (București);
Arbitru: Rade Obrenovic (Slovenia);