Mircea Lucescu, debut perfect la națională. România a făcut instrucție cu Kosovo. Man, Răzvan Marin și Drăguș, spectacol total

Mircea Lucescu a debutat cu dreptul. Naționala României a învins Kosovo, scor 3-0, în primul meci al sezonului din Liga Națiunilor. Golurile au fost marcate de Man, Răzvan Marin și Drăguș. Tricolorii sunt pe primul loc în grupă.

Următoarea adversară a tricolorilor este Lituania. Meciul se joacă pe 9 septembrie, de la ora 21:45, în Ghencea. Adversara de luni a României a pierdut în această seară cu Cipru, 0-1.

Kosovo – România 0-3

Înainte de startul partidei a avut loc un moment tensionat. Imnul României a fost fluierat de tot stadionul.

Prima ocazie a tricolorilor a venit în minutul 13, când Dennis Man a intrat din margine spre interior și a șutat, dar portarul gazdelor a reținut. A venit rândul lui Niță să-și salveze echipa în minutul 31, când Rashica a trimis lângă bară.

Man a deschis scorul la când mai erau câteva minute din prima repriză. Stanciu a recuperat o minge la centrul terenului și l-a pus pe contraatac pe Man. Acesta a trecut de patru kosovari și a marcat.

În minutul 47 Man a vrut să ajungă la o minge în fața porții, dar a fost faultat de Berisha. Arbitrul a consultat VAR și a acordat lovitură de la 11 metri, transformată de Răzvan Marin. Când mai erau câteva minute Drăguș a marcat pentru 3-0.

Echipele de start

Kosovo: Muric – Vojvoda, Amir Rrahmani, Aliti, Paqarada – Zhegrova, Berisha, Rexhbecaj, Rashica – Muriqi, Asslani
Rezerve: Bekaj, Adyli, Hadergjonaj, I. Krasniqi, Dellova, Muslija, Albion Rrahmani, Erman Krasniqi, Emerliahu, Sahiti, Rrudhani, Astrit Selmani
Selecționer: Franco Foda

România: Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, N. Bancu – M. Marin – D. Man, R. Marin, Stanciu, Mihăilă – Drăguș
Rezerve: L. Popescu, Târnovanu – Manea, Ghiță, Alibec, Artean, Pușcaș, Hagi, F. Coman, Olaru, Mitriță, Sorescu
Selecționer: Mircea Lucescu

Arbitru: Aliyar Aghayev, A1: Zeynal Zeynalov, A2: Akif Amirali (Azerbaidjan), VAR: Luca Pairetto, AVAR: Matteo Gariglio (Italia)