Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Rapid. Duel de Europa între Costel Gâlcă şi Marius Şumudică

Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Rapid. Duel de Europa între Costel Gâlcă şi Marius Şumudică. Cele două echipe vizau victoria. oaspeţii voiau să revină în play-off, în timp ce gazdele pe primul loc, pierdut etapa trecută.

Băieţii lui Costel Gâlcă au început meciul în atac. Voiau să spele ruşinea după bătaia cu Dinamo încasată cu doi oameni în plus pe teren.

S-a terminat CSU Craiova-Rapid

Costel Gâlcă a făcut o schimbare de ultim moment. Ștefan Bană fusese anunțat titular inițial, apoi trecut rezervă, cu Baiaram luându-i locul în primul 11. Chiar dacă a atacat, CSU Craiova a primit repede gol. Braun a deschis scorul, pe contraatac, în minutul 17.

A început un nou forcing al gazdelor. Alexandru Mitriţă a adus egalarea din penalty, în minutul 33. Asta spre bucuria celor 19.940 de oameni care au asistat la meci, număr oficial. Şi giuleştenii au avut o galerie formată din 1087 de persoane.

În minutul 45+1, Istvan Kovacs a inventat un penalty pentru oaspeţi. Norocul său a fost că a fost chemat la VAR şi lovitura de pedeapsă nu s-a mai executat. Din reluări a părut că Elvir Koljic a lovit balonul, nimic neregulamentar.

În repriza a doua, gazdele au atacat, dar fără mari ocazii de gol. Scor final CSU Craiova-Rapid 1-1 şi gazdele ratează o bună oportunitate de a se apropia de primul loc în Superliga.

CSU Craiova – Rapid, echipe de start:

CSU CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu (cpt.) – Oshima, Căpățînă – Baiaram, Mitriță, Mora – Koljic
Rezerve: S. Lung, Lazar – Gașpăr, Badelj, Zajkov, Ndong, Screciu, Danciu, Houri, Bană, D. Barbu, Ivan
Absenți: Mekvabishvili (accidentat), Paradela (incert)
Antrenor: Costel Gâlcă

RAPID (4-2-3-1): Siegrist – Manea, Săpunaru (cpt.), Pașcanu, Braun – Gojkovic, Oaidă – R. Pop, Hasani, Petrila – Burmaz
Rezerve: Aioani – P. Iacob, Ignat, Blazek, Borza, Micovschi, El Sawy, Papeau, Vulturar, Jambor, Onea
Absenți: Mendes (accidentat)
Antrenor: Marius Șumudică

Stadion: „Ion Oblemenco”
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei). A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel)
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Arbitru AVAR: Omuţ Marius (Satu Mare)