Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Lask Linz. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous

Final incendiar în Ghencea! S-a terminat FCSB-Lask Linz. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous. Campioana pornea cu un uşor avantaj, după ce a reuşit un egal, scor 1-1, în deplasare.

După eliminarea din Champions League, băieţii lui Elias Charalambous au avut duel tare şi cu Lask Linz, în play-off-ul Europa League.

S-a terminat FCSB-Lask Linz

A fost un meci echilibrat şi în retur. Campioana putea deschide scorul chiar înaintea pauzei. Miculescu a tras, dar portarul oaspeţilor a respins. Şi cei de la Lask Linz puteau marca în startul reprizei secunde, dar Usor a trimis puţin pe lângă poartă. Cei 21.523 de fani prezenţi la meci, număr oficial încă sperau la un gol.

Şut şi Tănase au ieşit acicdentaţi. Astfel, Vlad Chiricheş a fost şi el introdus, deşi Gigi Becali nu voia să-l vadă în teren. În prelungiri, după o nouă gafă uriaşă a lui Chiricheş, FCSB a dat lovitura. Darius Olaru a reuşit să marcheze un eurogol. Scor final FCSB-Lask Linz 1-0 şi campioana lui Elias Charalambous s-a calificat în grupele Europa League.

Echipele de start în FCSB – LASK Linz:

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Șut, Alhassan – Băluță, Olaru, Miculescu – Tănase
Rezerve: Vlad, Panțîru, O. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

LASK Linz (4-1-4-1): Siebenhandl – Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello – Talovierov – Usor, Horvath, Taouis, Berisha – Ljubicic
Antrenor: Thomas Darazs

Arbitru: Felix Zwayer (Germania)
Asistenți: Robert Kempter (Germania), Christian Dietz (Germania)
Arbitru de rezervă: Sven Jablonski (Germania)
Arbitru VAR: Christian Dingert (Germania)