Final incendiar în Austria! S-a terminat Lask Linz-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în Europa League

Final incendiar în Austria! S-a terminat Lask Linz-FCSB. Ce au făcut băieţii lui Elias Charalambous în Europa League, duel crucial pentru grupele competiţiei. Campioana a fost dominată categoric în prima repriză, dar finalul i-a aparţinut.

Băieţii lui Elias Charalambous au jucat mai slab în startul meciului. Chiar şi aşa, au şi marcat.

S-a terminat Lask Linz-FCSB

Cei de la Lask Linz au început foarte bine partida. Au dominat copios, cu o posesie de peste 70%. A venit şi deschiderea scorului. Cel care a marcat a fost Taoui, în minutul 34. Băieţii lui Elias Charalambous au avut şansa egalarii pe finalul reprizei. Edjouma şi-a bătut joc de o mare ocazie. Apoi, Creţu a trimis o centrare perfectă şi David Miculescu a egalat în prelungirile primei reprize.

Cei de la FCSB au jucat mai bine în partea secundă. Au avut oportunităţi bune, dar nu au marcat. Scor final Lask Linz-FCSB 1-1 şi calificarea se decide peste o săptămână, la Bucureşti.

LASK Linz – FCSB, echipe de start:

LASK Linz: Siebenhandl – Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella – Harvath, V. Berisha – Usor, Zulj, Taoui – Ljubicic
Rezerve: Galvez, Talovierov, Renner, Jerome Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Stojkovic, Tibidi, Safin
Antrenor: Thomas Darazs

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Edjouma – Băluță, Olaru, Miculescu – D. Popa
Rezerve: Vlad, Panțîru, Tănase, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Antwi, Chiricheș, Pandele, Pantea, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Oberosterreich Arena (Linz)
Arbitru: Allard Lindhout // Asistenți: Joost van Zuilen, Rogier Honig
Arbitru VAR: Alex Bos // Asistent VAR: Clay Ruperti (toți din Olanda)