Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Gloria Buzău. Echipa lui Costel Gâlcă şi-a demolat adversara / Foto

Final incendiar în Bănie! S-a terminat CSU Craiova-Gloria Buzău. Echipa lui Costel Gâlcă şi-a demolat adversara. Chiar dacă începutul de meci a aparţinut oaspeţilor, finalul a fost dezastruos.

Oaspeţii au început bine meciul şi putea deschide scorul prin Tescan. Acesta a lovit însă doar bara.

S-a terminat CSU Craiova-Gloria Buzău

Oamenii lui Costel Gâlcă au reuşit să deschidă scorul în minutul 45. A marcat Maldonado. La pauză a fost 2-0 după reuşita jucătorului sub vârstă, Bană. Vedeta gazdelor, Alexandru Mitriţă a înscrus pentru 3-0 în minutul 63, din a doua încercare.

Peste dooar 4 minute, Budescu a marcat un eurogol. Echipa lui Andrei Prepeliţă a mai încasat însă două goluri. Mekvabishvili a făcut 4-1 în minutul 73. A înscris şi Căpățînă, în minutul 84, spre bucuria celor 8.250 de spectatori care au asistat la meci, număr oficial. Scor final CSU Craiova-Gloria Buzău 5-1 şi echipa lui Costel Gâlcă e lider în Superliga.

CSU – Gloria Buzău, echipe de start:

CSU CRAIOVA (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Sierra, Bancu (cpt.) – Oshima, Mekvabishvili – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic
Rezerve: Lung jr. – Ndong, Căpățînă, Gașpăr, Zajkov, Badelj, Screciu, Houri, Mora, D. Barbu, Danciu, Baiaram
Absenți: Andrei Ivan, A. Crețu (suspendat)
Antrenor: Costel Gâlcă

GLORIA BUZĂU (4-2-3-1): Răilean – Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Akhmatov, Canadija – Dr. Tescan, D. Benzar, Cr. Dumitru (cpt.) – Matos
Rezerve: Greab, Horeboiu – Tavares, Sg. Pîrvulescu, I. Gheorghe, Budescu, Călin, Mihaiu, Dr. Grigore, Prejmereanu, Al. Stan, Gladun
Absenți: –
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Ion Oblemenco
Arbitru: Roman George Catalin (Timişoara). A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Orbuleţ Mircea (Bucureşti)
Arbitru VAR: Kovacs Istvan (Carei). Arbitru AVAR: Omuţ Marius (Satu Mare)