Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Maccabi Petah Tikva. Ce au făcut oamenii lui Dan Petrescu

Final incendiar în Gruia! S-a terminat CFR Cluj-Maccabi Petah Tikva. Ce au făcut oamenii lui Dan Petrescu. Nu a fost deloc un meci dificil pentru echipa clujeană, chiar dacă tehnicianul se lamenta înaintea returului.

Echipa lui Dan Petrescu pornea cu avantaj de un gol după meciul care s-a jucat pe teren neutru, în Bulgaria.

S-a terminat CFR Cluj-Maccabi Petah Tikva

Israelienii au încercat să joace, dar s-a văzut că sunt limitaţi. Nu s-a schimbat nimic faţă de meciul din urmă cu o săptămână. Nici echipa lui Dan Petrescu nu a făcut o primă repriză prea bună. Nu au forţat deloc pentru a înscrie.

Ardelenii au marcat la 5 minute de la reluarea jocului. Fundaşul Kresic a marcat în minutul 50. Israelienii au avut faze la poarta lui Sava, dar n-au reuşit să marcheze. Scor final CFR Cluj-Maccabi Petah Tikva 1-0 şi echipa lui Dan Petrescu se califică fără probleme în play-off-ul Conference League.

CFR Cluj – Maccabi Petach Tikva, echipe de start

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Artean, Fică, Kun, Nkololo, L. Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu

Maccabi Petach Tikva: Wolff – Dezent, Cohen, Galabov, Hendy, Cohen – Yehoshuha, T. Glezer, Hazan – Roizman, Altoury
Rezerve: Litvinov, Teper, Lugassy, Azugi, Salem, Vered, Fuchs
Antrenor: Dan Roman

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)
Arbitru: Tamas Bognar / Asistenți: Balazs Buzas, Peter Kobo