Bombă în Ghencea! S-a terminat FCSB-Sparta Praga. Băieţii lui Elias Charalambous nu au avut nicio şansă

Bombă în Ghencea! S-a terminat FCSB-Sparta Praga. Băieţii lui Elias Charalambous nu au avut nicio şansă. După 1-1 în Cehia, campioana din Superliga spera că va ajunge în play-off-ul Champions League.

A fost însă o primă repriză de coşmar pentru echipa lui Elias Charalambous. Deşi avea nevoie de gol, FCSB a început meciul în apărare.

S-a terminat FCSB-Sparta Praga

Cei 30 de mii de fani care au umplut Ghencea au sperat la o calificare istorică. Din păcate, băieţii lui Elias Charalambous au luat gol repede. Birmancevic a deschis scorul în minutul 13, după o fază fixă. S-a făcut 2-0 după ce arbitrul a acordat un penaly la un duel între un Olatunjo şi Dawa. Acelaşi Birmancevic a dublat avantajul celor de la Sparta Praga, din penalty.

La faza imediat următoare, Olaru a căzut în careu, dar arbitrul danez s-a făcut că nu vede faultul evident. Haraslin a marcat pentru 3-0, în minutul 37, cu o execuţie de senzaţie. În minutul 60, Darius Olaru a insistat la o minge şi a înscris cu un şut de la distanţă. În minutul 85, Edjouma a reuşit să marcheze pentru 2-3. Arbitrul danez a permis tragerile de timp repetate ale cehilor şi i-a purtat pe braţe spre calificare. Scor final FCSB-Sparta Praga 2-3 şi campioana din Superliga va merge în Europa League, cu Lask Linz.

FCSB – Sparta Praga, echipe de start

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Lixandru – Ștefănescu, Olaru, Băluță – Miculescu
Rezerve: Vlad, Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, Antwi, Chiricheș, Pandele, Baeten, Alhassan
Antrenor: Elias Charalambous

Sparta Praga: Vindhal – Vitik, Sorensen, Zeleny – Preciado, Laci, Kairinen, Rynes – Birmancevic, Olatunjo, Haraslin
Rezerve: Vorel, Solbakken, Ross, Pavelka, Kuchta, Tuci, Danek, Sadilek, Pesek, Wiesner, Krasniqi
Antrenor Lars Friis

Stadion: Steaua (București)
Arbitru: Morten Krogh // Asistenți: Wollenberg Rasmussen, Steffen Bramsen (toți din Danemarca)
Arbitru VAR: Jochem Kamphuis // Asistent VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos)