Final incendiar la Buzău! S-a terminat Gloria-Rapid. Continuă criza pentru echipa lui Neil Lennon

Final incendiar la Buzău! S-a terminat Gloria-Rapid. Continuă criza pentru echipa lui Neil Lennon. Giuleştenii au dat repede gol pe terenul nou promovatei, dar jocul echipei a fost, din nou, foarte slab.

Neil Lennon a schimbat sistemul de joc la ordinul conducerii clubului, dar jocul echipei a fost la fel de slab.

S-a terminat Gloria-Rapid

Meciul a început practic de la 1-0 pentru cei de la Rapid. Papeau a deschis scorul în minutul 10, în faţa unei apărări visătoare a gazdelor. Apoi, giuleştenii nu au mai jucat nimic. Nici echipa lui Andrei Prepeliţă n-a arătat prea mult fotbal. A dominat, dar a fost nevoie de o nouă gafă.

Borza a pus mâna pe minge în careu, iar veteranul Budescu a egalat din penalty, în minutul 77. Rrahmani a avut o ocazie uriaşă, dar nu a reuşit să marcheze. Scor final Gloria Buzău-Rapid 1-1 şi echipa giuleşteană rămâne fără victorie în Superliga. Neil Lennon ar putea să fie dat afară după această dispută.

Buzău – Rapid, echipele de start:

Gloria Buzău: Railean – Ferraresso, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – Akhmatov, Canadija – Ișfan, D. Benzar, Tescan – Ricardo Matos
Rezerve: Hereboiu – David Tavares, Pîrvulescu, I. Gheorghe, Cr. Dumitru, Budescu, T. Călin, A. Mihaiu, Dr. Grigore, Prejmereanu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Rapid: Siegrist – Braun, Ignat, Pașcanu, Borza – Papeau, Kait, Mendes, Petrila – Hasani, Burmaz
Rezerve: Aioani – Cr. Manea, Săpunaru, Blazek, Micovschi, Iacob, Rrahmani, Oaidă, Jambor, G. Gheorghe, R. Pop, El Sawy
Antrenor: Neil Lennon