Final disputat la Sofia. Victorie chinuită pentru CFR Cluj. Echipa lui Dan Petrescu a făcut primul pas spre play-off-ul Conference League

CFR Cluj  a câștigat meciul cu Maccabi Petach Tikva, scor 1-0, în prima manșă a turului 3 din preliminariile Conference League. Meciul s-a jucat la Sofia.

Meciul returul se joacă la Cluj, pe 15 august. Câștigătoarea merge în play-off, și o întâlnește pe învingătoarea din „dubla” CSKA 1948 Sofia – Pafos.

Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj 0-1

CFR Cluj a deschis rapid scoul. În minutul 8, Muhar a marcat la Sofia după ce a profitat de o respingere greșită a portarului advers.

Sava a avut o intervenție de senzație în minutul 35. Și-a salvat echipa după ce Karo a tras puternic, dar portarul clujenilor a respins mingea în corner cu un plonjon spectaculos.

Ardelenii au avut câteva ocazii și în repriza secundă. Israelienii au încercat să forțeze egalarea pe final, dar tabela nu s-a modificat.

Echipele de start

Maccabi Petach Tikva: Wolff – Dezent, Karo, Galabov, Hendy, Cohen – Hazan, Yehoshuha, Glezer – Mahamid, Stor
Rezerve: Litvinovc, Teper, Lugassy, Azugi, Salem, Vered, Matuk, Cohen, Fuchs, Altoury
Antrenor: Dan Roman

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camara – Muhar, Artean, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Keita, Fica, Postolachi, Nkololo, Munteanu, Michael
Antrenor: Dan Petrescu