Dan Petrescu a dat lovitura în Ungaria! S-a terminat Neman Grodno-CFR Cluj. Calificare lejeră pentru echipa din Gruia

Dan Petrescu a dat lovitura în Ungaria! S-a terminat Neman Grodno-CFR Cluj. Calificare lejeră pentru echipa din Gruia. După 0-0 pe propriul teren, ardelenii s-au distrat la returul din Ungaria.

Dan Petrescu s-a temut degeaba de anonimii de la Neman Grodno. CFR Cluj n-a avut nicio problemă cu bieloruşii.

S-a terminat Neman Grodno-CFR Cluj

Neman Grodno şi-a arătat limitele în returul din Ungaria. Echipa lui Dan Petrescu a reuşit să deschidă scorul repede, prin Muhar, în minutul 17. S-a făcut 2-0 până la pauză. Bîrligea a făcut 2-0 prin Bîrligea. acelaşi atacant al ardelenilor a realizat dubla în minutul 57.

Peste doar 3 minute, ardelenii au rezolvat calificarea. A marcat şi Korenica. În prelungiri a marcat şi Nkololo. Scor final Neman Grodno-CFR Cluj 0-5 şi echipa lui Dan Petrescu s-a calificat, fără probleme, în turul 3 preliminar din Conference League. Acolo se vor duela cu israelienii de la Maccabi Petah Tikva.

Neman Grodno – CFR Cluj, echipe de start:

Neman Grodno: Belov – An. Vasilyev, Sadaunichy, Parkhomenko, Pantia – Evdokimov, Kozlov – Karpovich, Zubovich, Alykulov – Savitski
Rezerve: Malievski, Gweth, Costrov, Kukharchik, Daineka, Anyukevich, Krautsou, Yakimov, Pavlyukovets, Legchilin, Lavrik, Kosmynin
Antrenor: Igor Kovalevich

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Camora – Muhar, Artean, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica
Rezerve: Gal, Hindrich, Thaqi, Abeid, Kamara, Păun, Keita, Kresic, Fica, Kun, Nkololo, Micheal
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Gyormot (Gyor, Ungaria)
Arbitru: Andreas Argyrou (Cipru) // Asistenți: Marios Kalogirou, Petros Petrou (Cipru)