Final incendiar la Budapesta! S-a terminat Maccabi Tel Aviv-FCSB. Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous în turul 2 preliminar al Champions League. După 1-1 pe Ghencea, meciul a început cu campioana la timonă.

Băieţii lui Elias Charalambous au început meciul mult mai bine, la poarta israelienilor. Ocaziile au fost doar ale campioanei.

S-a terminat Maccabi Tel Aviv-FCSB

Prima şansă de a marca a avut-o David Miculescu. Nu a nimerit însă ţinta din apropiere.  Apoi, a tras de la distanţă şi Adrian Şut. Căpitanul Darius Olaru şi-a spart capul la un duel aerian şi ulterior, în partea secundă a fost schimbat. În prima repriză a avut însă un şut foarte bun deturnat în bară.

La pauză s-au schimbat benzile. Băluţă şi Ştefănescu, extrem de şters, au fost schimbaţi. Au intrat Baeten şi Phelipe. În minutul 90, William Baeten a dat lovitura pentru FCSB. A marcat golul calificării. Scor final Maccabi Tel Aviv-FCSB 0-1 şi campioana e în turul 3 preliminar al Champions League. Acolo se va bate pentru un loc în play-off cu Sparta Praga.

Maccabi Tel Aviv – FCSB, echipele de start:

MACCABI (4-3-3): Mishpati – Nachmias, Shlomo, Asante, Davidzada – Do. Peretz, Van Overeem, Kanichowsky – Biton, Zahavi (cpt.), Addo
Rezerve: Melika, Amedi – Cohen, Malede, Hozez, Niddam, Jehezkel, Baltaxa, Abu Farchi, Rosen, Nawi, Bitton
Antrenor: Zarko Lazetic

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – V. Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Lixandru – Ștefănescu, Olaru (cpt.), Băluță – Miculescu
Rezerve: A. Vlad – Panțîru, Haruț, Kiki, Edjouma, D. Popa, Antwi, Chiricheș, Baeten, Musi, Alhassan, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Bozsik Arena (Budapesta)
Arbitru: Jeremie Pignard ( Franța ) // Asistenți: Aurelien Drouet, Laurent Conigilio (Franța)
Arbitru VAR: Benoit Millot (Franța) // Asistent VAR: Bastien Dechepy (Franța)