Nadia Comăneci, alături de fetele de la gimnastică! Ce au făcut tricolorele în finala pe echipe. Prezenţă în ultimul act după 12 ani de pauză

În decursul zilei de marți, 20 iulie, echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat pe cea de-a șaptea poziție în finala de la Jocurile Olimpice 2024! Româncele au mai ajuns în această fază în urmă cu 12 ani, când au cucerit medalia de bronz. SUA a câștigat aurul olimpic, iar Nadia Comăneci a fost prezentă la Paris.

Palmaresul gimnasticii feminine româneşti în finalele pe echipe de la Jocurile Olimpice este de 3 medalii de aur, 4 de argint şi 5 de bronz. Nadia Comăneci a urmărit ultimul act împreună cu Serena Williams.

Nadia Comăneci, alături de fetele de la gimnastică!

Punctajul total al României a fost de 159.497 de puncte, fapt ce a dus gruparea pe locul șapte în clasament.

În calificări, tricolorele au încheiat pe locul opt, cu exact același punctaj.

Notele obţinute de gimnastele tricolore, cu o ratare la paralele şi două la bârnă, sunt:

Sol: ⁠Amalia Ghigoarţă 13.133, ⁠Ana Maria Bărbosu 13.566, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.900;

Sărituri: ⁠Lilia Cosman 13.433, ⁠Ana Maria Bărbosu 13,933, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.633;

Paralele: ⁠Lilia Cosman 13.133, ⁠Amalia Ghigoarţă 13.333, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.433;

Bârnă: ⁠Amalia Ghigoarţă 12.500, ⁠Ana Maria Bărbosu 12.700, ⁠Sabrina Maneca Voinea 13.800.

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de SUA (171.296 puncte), Italia (165.494) şi Brazilia (164.497).