Rezultatele din turul trei preliminar al Ligii Campionilor: echipa lui Ianis Hagi, la un pas să rateze play-off-ul

Marți seara s-a disputat prima manșă a turului trei preliminar din UEFA Champions League.  Rangers, echipa lui Ianis Hagi (23 de ani), a fost învinsă în deplasarea din Belgia, pe terenul celor de la Royale Union SG. Campioana Belgiei s-a impus, scor 2-0.   Reușitele partidei au fost semnate de către Teuma, în minutul 27, și Vanzeir, din lovitură de la 11 metri.

Ianis Hagi nu s-a aflat pe teren, întrucât se află în recuperare, după operația suferită la genunchi. Antrenorul scoțienilor a anunțat că românul ar putea reveni la echipă abia după Cupa Mondiala.

AS Monaco a remizat cu PSV Eindhoven, în turul trei

Duelul din Franța dintre cele două formații s-a încheiat marți seara la egalitate, scor 1-1.

Veerman a deschis scorul întâlnirii pentru PSV Eindhoven în minutul 38. Disasi de la AS Monaco a restabilit egalitatea în minutul 80 al jocului, servit de Matazo. Meciul retur se va disputa peste o săptămână în Olanda, de la ora 21:30, potrivit programării făcute de UEFA.

Dinamo Zagreb, victorie în fața Ludogorets cu 2-1

Echipa la care activează românul Cosmin Moți ca oficial nu i-a putut face față lui Dinamo Zagreb în meciul de pe teren propriu, încheiat cu o înfrângere la limită, scor 1-2. Peric a deschis scorul pentru Dinamo Zagreb în minutul șase al întâlnirii. Trei minute mai târziu Padt de la Ludogorets și-a băgat mingea în propria poartă. În minutul 22, Tekpetey a stabilit scorul final.

Meciul retur are loc săptămâna viitoare la Zagreb, de la ora 21:00.

Benfica i-a invins pe danezii de la Midtjylland cu 4-1

Benfica Lisabona, sfertfinalistă în sezonul trecut, a făcut un pas mare spre play-off-ul Ligii Campionilor. Portughezii au trecut de FC Midtjylland cu scorul de 4-1, în prima manşă a turului al treilea preliminar.

Goncalo Ramos a reuşit un hat-trick pentru lusitani, celălalt gol fiind marcat de Enzo Fernandez. Golul danezilor a fost marcat de Pione Sisto.