Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Gloria Buzău. Echipa lui Andrei Prepeliţă a dat lovitura

Final incendiar în Moldova! S-a terminat Poli Iaşi-Gloria Buzău. Echipa lui Andrei Prepeliţă a dat lovitura. A fost un meci absolut nebun cu răsturnări de scor, dar şi cu un penalty ratat în prima repriză.

Băieţii lui Andrei Prepeliţă au început mai slab meciul. Gazdele au atacat şi au reuşit să şi deschidă scorul.

S-a terminat Poli Iaşi-Gloria Buzău

Băieţii lui Tony da Silva au reuşit să deschidă scorul în minutul 29, prin Alin Roman. Acelaşi Alin Roman a avut şansa dublei. A ratat însă un penalty care a fost dictat după ce a fost consultat VAR-ul.

Şi nebunia a continuat. În al 12-lea minut de prelungire al primei reprize, Ricardo Matos a egalat dintr-o foarfecă spectaculoasă. Apoi, la 7 minute de la reluare, oaspeţii au dat lovitura. Acelaşi Ricardo Matos a înscris, spre disperarea celor 3.877 de spectatori prezenți la meci. Scor final Poli Iaşi-Gloria Buzău 1-2 şi băieţii lui Andrei Prepeliţă obţin o victorie uriaşă în deplasare. De partea cealaltă, Iaşiul lui Tony da Silva e în criză după această înfrângere.

Poli Iași – Gloria Buzău, echipe de start

Poli Iași: Ailenei – Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, R. Ispas – A. Roman, Bordeianu, Itu, Stefanovici – Harrison, Tailson
Rezerve: T. Niga – Moreira da Silva, Atanaskoski, M. Tănasă, D. Ciobanu, Goncalo Teixeira, V. Gheorghe, A. Gheorghiță, L. Mihai, Araujo, Guilherme, Miskovic
Antrenor: Anthony Da Silva

Gloria Buzău: Greab – Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu – C. Traore, Prejmereanu, Akhmatov, Tescan – Ricardo Matos, Ișfan
Rezerve: Railean, Gladun, Canadija, D. Benzar, David Tavares, Sg. Pîrvulescu, Al. Stan, I. Gheorghe, Cr. Dumitru, Ct. Budescu, T. Călin
Antrenor: Andrei Prepeliță

Stadion: Emil Alexandrescu
Arbitru: Dima Iulian (Bucureşti). A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Necula Mihaita (Bucureşti)
Arbitru VAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti). Arbitru AVAR: Filip Alexandru (Constanţa)