Final incendiar la Sibiu! Corvinul, rezultat istoric cu Rijeka. Jucătorii lui Florin Maxim continuă să uimească Europa

Final incendiar la Sibiu. Corvinul Hunedoara a terminat la egalitate cu Rijeka, scor 0-0, în prima manșă din turul 2 preliminar al Europa League.

În primul tur, hunedorenii i-au eliminat pe cei de la Paksi, vicecampioana și câștigătoarea Cupei din Ungaria (4-0 în tur, 0-2 în retur). Rijeka, vicecampioana Croației, a debutat astăzi în noul sezon european.

Corvinul – Rijeka

Prima ocazie le-a aparținut românilor, dar Buș a tras peste poartă. După 10 minute Rijeka a avut o ocazie. Până la pauză, jocul a fost unul foarte echilibrat.

După reluare, românii au ratat o ocazie uriașă în minutul 59. Velisar a centrat în careu, însă Lupu a trimis pe lângă poartă cu capul. În minutul 87, Pîrvulescu a intrat cu mingea în careu, dar șutul său a fost prins de portarul celor de la Rijeka.

Echipele de start

Corvinul: Lefter – F. Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Ubbink, Hrezdac, Neacșa – Roger, S. Buș, Pîrvulescu
Rezerve: Blaga – Pop, Lupu, Bradu, Herghelegiu, Predică, Mitran, Gîrbiță, Cărăruș, Chukwu, Câmpan, Chindriș
Antrenor: Florin Maxim

Rijeka: Zlomislic – Bogojevic, Galesic, Radejic, Cabraja – Hodza, Selahi, Patrovic – M. Pasalic, Obregon, Jankovic
Rezerve: Posavec – Kitin, Djouahra, Fruk, Ivanovic, Banda, Ilinkovic, Butic, Smolcic, Rukavina, Majstronovic, Dujmovic
Antrenor: Zeljko Sopic

Stadion: „Municipal Sibiu” (12.363 locuri)
Arbitru: Philip Farrugia (Malta)