Bombă la Clinceni! S-a terminat Unirea Slobozia-FCSB. Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous

Final incendiar la Clinceni! S-a terminat Unirea Slobozia-FCSB. Ce au făcut oamenii lui Elias Charalambous. A fost o dispută extrem de slabă pentru campioană, cel puţin în prima parte a disputei.

Băieţii lui Elias Charalambous nu au avut multe ocazii în prima parte a disputei, în faţa nou promovatei în Superliga.

S-a terminat Unirea Slobozia-FCSB

În prima jumătate de oră a disputei, băieţii lui Elias Charalambous au avut o singură fază importantă. Ştefănescu a tras, dar Rusu a deturnat mingea în corner. Apoi, a venit şi primul gol. Lixandru a marcat, după un corner, în minutul 33. Apărarea campioanei a scârţâit şi a primit gol la faza imediat următoare.

Filip Ilie i-a luat faţa lui Radunovic şi a reuşit să egaleze, în minutul 35. La 10 minute de la reluare, a avut loc faza meciului. Darius Olaru a fost busculat, iar arbitrul a dictat penalty. Gazdele au contestat vehement decizia, dar VAR a confirmat decizia. Căpitanul campioanei a reuşit să transforme penalty-ul, spre bucuria celor 2.200 de suporteri prezenţi la meci, număr oficial. Cum era de aşteptat, majoritatea au fost suporteri ai celor de la FCSB.

Îngrijorător pentru campioană este jocul slab, chiar înaintea disputei sezonului, din Champions League, contra celor de la Maccabi Tel Aviv. În minutul 89, gazdele au detonat bomba. Nou intratul Dorobanţu a reuşit să marcheze cu un şut din voleu, de la 16 metri. Scor final Unirea Slobozia-FCSB 2-2 şi campioana are doar două puncte după două etape.

Unirea Slobozia – FCSB, echipe de start

Unirea Slobozia: Rusu – Medina, Antoche, Pespielov, Șerbănică – A. Lopez, Coadă – S. Camara, Purece, Nkama – F. Ilie
Rezerve: Krell, Dorobanțu, I. Dinu, C. Toma, Pacionel, M. Lemnaru, Bărbuț, Aganovic, Gele
Antrenor: Adrian Mihalcea

FCSB: Târnovanu – Antwi, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut – Ștefănescu, Olaru, Musi – D. Popa
Rezerve: Vlad, Crețu, Miculescu, Kiki, Edjouma, Chiricheș, Pandele, Baeten, Băluță, Alhassa, Luis Phelipe, David Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: Clinceni Arena
Arbitru: Baban Vlad (Iaşi) . A1: Vişan Florian Alexandru (Galaţi), A2: Vornicu Adrian (Iaşi)
Arbitru VAR: Marcu Claudiu (Constanţa). Arbitru AVAR: Artene Ovidiu (Vaslui)