Frankfurt s-a calificat cu uşurinţă în turul al doilea al Cupei Germaniei

Eintracht Frankfurt, deţinătoarea trofeului Europa League, s-a calificat fără emoţii în turul al doilea al Cupei Germaniei la fotbal, luni, după ce a învins cu 4-0 în deplasare formaţia FC Magdeburg, recent promovată în liga a doua.

Japonezul Daichi Kamada a reuşit o dublă în acest meci, iar Jesper Lindstrom şi Lucas Alario au marcat celelalte goluri ale echipei din Frankfurt, relateaza agerpres.ro.

Magdeburg a avut şansa de a egala la scurt timp după deschiderea scorului, dar portarul Kevin Trapp a apărat penalty-ul executat de Andreas Muller.

Un alt club din Bundesliga, Union Berlin, s-a impus greu pe terenul echipei Chemnitzer FC, cu 2-1, după prelungiri, golul victoriei fiind reuşit de rezerva Kevin Behrens (114), la zece minute de la introducerea sa pe teren.