Final pe muchie de cuţit la Berlin! S-a terminat Olanda-Turcia. Ultima echipă calificată în semifinalele EURO 2024 / Foto

Final pe muchie de cuţit la Berlin! S-a terminat Olanda-Turcia. Ultima echipă calificată în semifinalele EURO 2024. A fost o primă repriză absolut nebună, în care turcii au fost multe peste batavi.

Olanda lui Ronald Koeman nu a mai încântat ca în meciul cu naţionala lui Edi Iordănescu. Au avut mingea, dar nu au pus în pericol deloc poarta turcilor.

S-a terminat Olanda-Turcia

Mai mult, după mai multe şanse la poarta batavilor, turcii au şi deschis scorul. Au marcat în minutul 35, după reuşita lui Akaydin. În pericol de a fi eliminaţi de la EURO 2024, olandezii au forţat egalarea.

Nu au avut mari şanse până ce turcii îşi puteau dubla avantajul. În minutul 55, Arda Guler a executat magistral o lovitură liberă, dar olandezii au fost salvaţi de bară. După o nouă ocazie mare de gol a turcilor, olandezii au reuşit egalarea. De Vrij a marcat cu o lovitură de cap bine plasată. Peste doar 6 minute, Gakpo a înscris şi el şi olandezii au preluat conducerea. Turcii au avut mai multe şanse de a egala, dar nu au mai reuşit. Scor final Olanda-Turcia 2-1 şi batavii merg în semifinale unde se vor duela cu Anglia.

Olanda – Turcia, echipele de start

Olanda: Verbruggen – Dumfries, S. de Vrij, V. van Dijk, Ake – Schouten, Rheijnders – Bergwijn, Simons, Gakpo – Depay.
Rezerve: Biljow, Flkken, Geertrulde, De Ligt, Wijnaldum, Frimpong, Weghorst, Van de Ven, Veerman, Blind, Malen, Brobbey, Gravenberch, Zirkzee
Selecționer Ronald Koeman

Turcia: Günok – Müldür, Akaydin, Ayhan, Bardakci, Kadioglu – Yilmaz, Ozcan, Calhanoglu, Yidiz – Guler
Rezerve: Bayindir, Cakir, Celkil, Yokuslu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Kahveci, Akgun, Yildirm
Selecționer Vincenzo Montella

Stadion Olympiastadion – Berlin
Arbitru Clément Turpin. Asistenți Nicolas Danos, Benjamin Pages (toți din Franța)
Arbitru de rezervă Felix Zwayer (Germania)
Arbitru VAR Jérôme Brisard (Franța). Asistenți VAR Willy Delajod (Franța), Marco Fritz (Germania)