Final pe muchie de cuţit în Grupa D! S-a terminat Olanda-Austria. Franţa, un nou meci prost + Echipele calificate în optimi / Foto

Final pe muchie de cuţit în Grupa D! S-a terminat Olanda-Austria. Franţa, un nou meci prost. Ultima etapă a propus două meciuri tari. Cocoşii galici erau avantajaţi pentru că jucau cu echipa deja eliminată.

Olanda lui Ronald Koeman a început prost partida de la Berlin. A trăit periculos disputa cu surpriza Austria.

S-a terminat Olanda-Austria

Austriecii au început meciul tare şi au deschis scorul după doar 6 minute. Au beneficiat de autogolul lui Malen. Portocala mecanică a încercat să revină repede în joc, dar nu a reuşit să marcheze în prima parte, în ciuda ocaziilor avute. A egalat abia în minutul 47, după reuşita jucătorului de la Liverpool, Gakpo.

Egalul nu a durat prea mult timp. Austriecii au marcat din nou. Schmid a fost cel care a făcut 2-1 pentru austrieci, în minutul 59. În minutul 75, Portocala Mecanică a reuşit egalarea. Depay a marcat, dar arbitrul a anulat inexplicabil golul. A avut nevoie de 5 minute pentru a valida o reuşită valabilă. Egalul a ţinut doar un minut. La faza imediat următoare, Sabitzer a făcut 3-2 pentru Austria. Scor final Olanda-Austria 2-3 şi austriecii dau lovitura. Câştigă grupa în care au avit ca adversari Franţa, Olanda şi Polonia.

Echipele de start în Olanda – Austria:

Olanda (4-3-3): Verbruggen – Geertruida, de Vrij, van Dijk, Ake – Reijnders, Schouten, Veerman – Malen, Depay, Gakpo
Rezerve: Bergwijn, Bijlow, Blind, Brobbey, de Ligt, Dumfries, Flekken, Frimpong, Gravenberch, Maatsen, Simons, van de Ven, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee
Selecționer: Ronald Koeman

Austria (4-2-3-1): Pentz – Posch, Weber, Lienhart, Prass – Seiwald, Grillitsch – Wimmer, Sabitzer, Schmid – Arnautovic
Rezerve: Baumgartner, Daniliuc, Danso, Entrup, Gregoritsch, Grull, Hedl, Kainz, Laimer, Lindner, Mwene, Querfeld, Seidl, Trauner, Weimann
Selecționer: Ralf Rangnick

Arbitru: Ivan Kružliak (Slovacia)
Asistenți: Branislav Hancko, Jan Pozor (ambii din Slovacia)
Arbitru VAR: Marco Fritz (Germania)
Asistent VAR 1: Christian Dingert (Germania)
Asistent VAR 2: Nejc Kajtazovic (Slovenia)
Arbitru de rezervă: Irfan Peljto (Bosnia și Herțegovina)
Stadion: Olympiastadion (Berlin)

Franţa a jucat la fel de slab ca în primele două meciuri. Asta deşi avea 4 puncte deja şi juca în faţa Poloniei, echipă deja eliminată de la EURO 2024. A marcat abia în minutul 56. Kylian Mbappe a deschis scorul, din penalty. Polonezii nu s-au dat bătuţi chiar dacă erau eliminaţi Lewandowski a făcut 1-1, tot din penalty, în minutul 79.  Scor final Franţa-Polonia 1-1 şi cocoşii galici pierd locul 1 în grupă.

Echipele de start în Franța – Polonia:

Franța (4-3-3): Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele, Mbappe, Barcola
Rezerve: Areola, Camavinga, Clauss, Coman, Fofana, Giroud, Griezmann, Kolo Muani, Konate, Mendy, Pavard, Samba, Thuram, Zaire-Emery
Selecționer: Didier Deschamps (55 de ani)

Polonia (3-4-3): Szczesny – Bednarek, Dawidowicz, Kiwior – Frankowski, Moder, Zielinski, Zalewski – Szymanski, Lewandowski, Urbanski
Rezerve: Bereszynski, Buksa, Bulka, Grosicki, Piatek, Piotrowski, Puchacz, Romanczuk, Salamon, Skoras, Slisz, Swiderski, Szczesny, Szymanski, Walukiewicz
Selecționer: Michal Probierz (51 de ani)

Arbitru principal: Marco Guida (Italia)
Asistenți: Filippo Meli, Giorgio Peretti (Italia)
Arbitru VAR: Massimiliano Irrati (Italia)