Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Olanda-Franţa. Au dat-o la pace în derby-ul grupei / Foto

Final incendiar la Leipzig! S-a terminat Olanda-Franţa. Au dat-o la pace în derby-ul grupei, într-un meci care se anunţa plin de nervi şi adversitate. Cele două echipe s-au mulţumit cu egalul şi amână totul pentru ultima etapă.

Olanda şi Franţa au fost extrem de zgârcite în spectacol. Prima repriză a fost una extrem de săracă în ocazii de gol.

S-a terminat Olanda-Franţa

În repriza secundă, francezii au dat drumul la fotbal. Au avut ocazii importante, dar Griezmann şi Thuram nu au reuşit să marcheze. Olanda, ca niciodată, a fost extrem de închisă. Şi-a propus doar un egal în acest meci, să blocheze fetele celor din Hexagon.

Kylian Mbappe a fost menajat de Didier Deschamps după ce s-a accidentat în primul meci al turneului. Scor final Olanda-franţa 0-0 şi este primul scor alb de la acest EURO 2024. După primele două etape, cele două echipe au câte 4 puncte. Austria are 3 puncte, iar Polonia 0, prima echipă eliminată oficial de la EURO 2024.

Olanda – Franța, echipe de start:

Olanda: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Reinjders – Frimbong, Simons, Gakpo – Depay
Rezerve: Bijlow, Flekken – Bergwijn, Blind, Brobbey, De Ligt, Geertruida, Gravenberch, Maatsen, Malen, Van de Ven, Veerman, Weghorst, Wijnaldum, Zirkzee
Selecționer: Ronald Koeman

Franța: Maignan – Kounde, Upamecano, Saliba, T. Hernandez – Tchouameni, Kante, Rabiot – Dembele, Thuram, Griezmann
Rezerve: Areola, Samba – Barcola, Camavinga, Clauss, K. Coman, Y. Fofana, Giroud, Kolo Muani, Konate, Mbappe, F. Mendy, Pavard, Zaire-Emery
Selecționer: Didier Deschamps

Stadion: „Red Bull Arena”, Leipzig
Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)