Final de drum pentru Sorana Cîrstea! Românca nu a avut nicio şansă. A pierdut pe linie

Final de drum pentru Sorana Cîrstea pe iarba din Anglia! Românca nu a avut nicio şansă la turneul de la Birmingham la care a participat. A pierdut pe linie atât la simplu cât și la dublu.

Sorana Cîrstea a fost eliminată la turneul pregătitor pentru Grand Slamul de la Wimbledon. Tenismena a pierdut în primul tur la simplu, același lucru petrecându-se și în proba de dublu.

Final de drum pentru Sorana Cîrstea!

Perechea formată din Sorana Cîrstea și australianca Ajla Tomljanovic a fost învinsă de cuplul britanic Samantha Murray-Sharan/Eden Silva. Britanicele s-au impus cu scorul de 6-4, 6-1, în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului WTA 250 de tenis pe iarbă de la Birmingham.

Sportiva noastră a fost învinsă în primul tur şi în proba de simplu, luni, de chinezoaica Lin Zhu, cu 7-6 (7/2), 6-2, în competiția dotată cu premii totale de 267.082 de dolari.
Katie Boulter, cea care în week-end a câştigat titlul la Nottingham, Karolina Pliskova, finalistă la Nottingham, şi Caroline Wozniacki au pierdut și ele eliminate în primul tur la Birmingham.

Rezultatele înregistrate marţi în primul tur:

Diana Şnaider (Rusia) – Amelia Rajecki (Marea Britanie) 7-5, 6-3

Marie Bouzkova (Cehia/N.8) – Heather Watson (Marea Britanie) 3-6, 6-4, 7-5

Anhelina Kalinina (Ucraina) – Katie Boulter (Marea Britanie/N.4) 6-3, 0-0 (abandon Boulter)

Iulia Putinţeva (Kazahstan) – Clara Burel (Franţa) 6-3, 6-4

Caroline Dolehide (SUA) – Karolina Pliskova (Cehia) 2-6, 6-3, 7-6 (7/5)

Elise Mertens (Belgia/N.5) – Caroline Wozniacki (Danemarca) 6-4, 6-1

Harriet Dart (Marea Britanie) – Moyuka Uchijima (Japonia) 6-3, 6-3

Barbora Krejcikova (Cehia/N.2) – Daria Saville (Australia) 6-1, 7-6 (7/5)